Archidiecezja. Inauguracja synodu o synodalności

ks. Tomasz Wojtal ks. Tomasz Wojtal

publikacja 17.10.2021 17:44

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. otwierającej diecezjalny etap XVI Zwyczajnego Posiedzenia Ogólnego Synodu Biskupów. W katedrze Chrystusa Króla zgromadzili się m.in. księża dziekani, przedstawiciele parafialnych rad duszpasterskich oraz członkowie ruchów i stowarzyszeń działających na terenie archidiecezji.

Archidiecezja. Inauguracja synodu o synodalności Abp Skworc wręczył nominacje członkom Archidiecezjalnego Zespołu ds. Konsultacji Synodalnych. Marta Sudnik-Paluch / Foto Gość

W homilii abp Skworc zaznaczył, że droga synodalna, rozpoczęta przez papieża Franciszka 9 i 10 października w Watykanie, ma prowadzić nas „ku Kościołowi synodalnemu: Kościołowi komunii, uczestnictwa i misji”.

Służba i misja

Arcybiskup podkreślił, że „w Kościele powinno być inaczej niż w tzw. świecie”. – Ludzie Kościoła nie powinni powielać ducha i postaw „świata”, gdzie panuje zazdrość, przepychanie się łokciami, chciwość, oszczerstwa, brak miłości i miłosierdzia czy deptanie ludzkiej godności – wyliczał.

Zwrócił uwagę na potrzebę czytelnego świadectwa wszystkich uczniów Chrystusa. – Wyrastające z Eucharystii posłanie Jezusa, zakłada w życiu każdego chrześcijanina proces nieustannego odkrywania własnej misji w aktualnym świecie i nieustannego wzrastania w osobistej świętości. Zachęcił do czynnego zaangażowania na rzecz ewangelizacji, wzmocnienia rodziny, wprowadzania osób młodych w świat wartości. – Koniecznym jest kształtowanie ducha braterstwa i międzyludzkiej solidarności w świecie, który jest naszym „wspólnym domem”.

Arcybiskup zaznaczył, że niezbędnymi elementami procesu synodalnego mają być dialog, mówienie i słuchanie. – Wchodząc dziś na drogę synodalną musimy przyjąć postawę Chrystusa – sługi wobec wszystkich – podkreślił. Zwrócił też uwagę na konieczność stosowania w Kościele proponowanej przez papieża metody towarzyszenia, rozeznawania i integrowania tego, co kruche w duchu pokory i ewangelicznej logiki miłosierdzia. – Pamiętajmy, że jesteśmy po to, aby służyć i zużyć swoje życie dla Królestwa Bożego – podsumował abp Skworc.

Doświadczenie wspólnoty

Na zakończenie Eucharystii wręczone zostały dekrety członkom archidiecezjalnego zespołu ds. konsultacji synodalnych, którego zadaniem będzie koordynowanie działań mających na celu wysłuchiwanie i wsłuchiwanie się w głos „wszystkich, którzy tworzą Kościół diecezjalny”.

Do zespołu powołani zostali: prof. Aleksander Bańka (delegat Kościoła polskiego na rozpoczęcie synodu w Rzymie), ks. dr Roman Chromy (dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej) i Dominika Szczawińska-Ziemba (redaktor Radia eM). – Waszym pierwszym zadaniem będzie wypracowanie sposobu komunikacji. Chcemy, aby proces konsultacji synodalnych był jak najszerszy. Wszyscy ochrzczeni są zaproszeni do tej rozmowy w Kościele i o Kościele. Nie możemy i nie chcemy zapomnieć także o tych, których w Kościele z różnych powodów nie ma – zaznaczył metropolita.

Podczas spotkania z Archidiecezjalną Radą Duszpasterską, które miało miejsce 15 października br., abp Skworc podkreślił, że w procesie synodalnym nie chodzi o tworzenie kolejnych dokumentów. – Owocem tego czasu ma być przede wszystkim doświadczenie Kościoła, który jest wspólnotą. Kościoła, w którym wszyscy jesteśmy w drodze, a prowadzi nas Duch Święty

Według wytycznych Stolicy Apostolskiej diecezjalna część drogi synodalnej potrwa do kwietnia 2022 roku.