Abp Skworc do społeczności akademickiej: Pozwólcie Chrystusowi mówić do człowieka

prze

publikacja 10.10.2021 20:18

Na aktualne przesłanie homilii Jana Pawła II w dniu inauguracji jego pontyfikatu zwrócił uwagę abp Wiktor Skworc w czasie Międzyuczelnianej Inauguracji Roku Akademickiego. Zastanawiał się, dlaczego drzwi przed Chrystusem są zamykane, a ludzie i całe społeczności odwracają się od Kościoła i Ewangelii.

Abp Skworc do społeczności akademickiej: Pozwólcie Chrystusowi mówić do człowieka Międzyuczelniana Inauguracja Roku Akademickiego w katedrze w Katowicach. Przemysław Kucharczak /Foto Gość

Międzyuczelniana Inauguracja Roku Akademickiego w katowickiej katedrze była mniej liczna niż zwykle. Duszpasterz akademicki ks. Krzysztof Nowrot, witając zebranych, podkreślił jednak, że nie liczymy głów. – Cieszymy się każdym z was, każdemu bardzo gorąco dziękujemy za obecność – powiedział. – Chciałbym prosić państwa, żeby to dzisiejsze spotkanie potraktować jako okazję odwołania się do początku. Z Boga czerpiemy nasze powołanie, w Nim jest źródło naszej siły, w Nim szukajmy motywu do podjęcia wspólnej pracy na rzecz dotkniętego podziałami, nie tylko pandemicznymi, społeczeństwa – dodał.

Ksiądz Nowrot poprosił o modlitwę o dobry i bezpieczny rok akademicki. – O rok pełen służby i otwartości zamiast autoizolacji, rok owocny w badania i wyniki naukowe, ale też społeczne pojednanie, dla którego przesłanie Kościoła, myśl ewangeliczna, wciąż może być istotną inspiracją – powiedział.

Nie bójcie się otworzyć drzwi

W homilii arcybiskup katowicki Wiktor Skworc zwrócił uwagę na zaskakującą aktualność homilii, którą Jan Paweł II wygłosił w dniu inauguracji swojego pontyfikatu w 1978 roku. Była to słynna homilia ze słowami: „Nie bójcie się otworzyć drzwi Chrystusowi“.

– Inauguracyjna homilia Jana Pawła stawia kolejne pytanie o drzwi, przestrzenie zamknięte ze strachu przed Chrystusem: polityczne, ekonomiczne, społeczne i kulturowe – powiedział abp Skworc. – Wielorakie są przyczyny tego, że drzwi przed Chrystusem są zamykane, a ludzie i całe społeczności odwracają się od Kościoła i Ewangelii. Nierzadko przyczyną takich postaw jest dostrzeganie, a często także bolesne doświadczenie, grzechu i zła w Kościele – stwierdził.

Wskazał, że mamy również do czynienia z nierzetelnym i karykaturalnym przedstawianiem chrześcijan w mass mediach i pop kulturze. – Dobro jest przemilczane i pomniejszane; upadki, słabości i grzechy są eksponowane jako jedyna prawda o Kościele. A konsumpcyjna i pragmatyczna kultura zwalnia ludzi z orientacji na prawdę i stawiania sobie wysokich wymagań moralnych – zauważył.

Odpowiedź na lęk

– Jak ukazuje Jan Paweł II w swojej inauguracyjnej homilii i w czasie całego pontyfikatu jedyną właściwą odpowiedzią Kościoła na rzeczywistość niechęci, odmowy słuchania Ewangelii i zamkniętych drzwi jest nawrócenie i prawda w Kościele i o Kościele. Nawrócenie wszystkich ochrzczonych jest konieczne, aby móc wskazywać na Chrystusa; cała prawda o Kościele, o jego cieniach i blaskach, małości i wielkości jest konieczna dla jego wiarygodności. Kościół, który mówi do świata: „poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli” (J 8,32), musi te słowa Chrystusa najpierw odnieść do siebie. Jedynie wiarygodny Kościół, wskazując na Chrystusa, może odpowiedzieć na każdy ludzki lęk, także na ten najpoważniejszy – lęk przed Bogiem i Chrystusem, na odmowę słuchania Ewangelii i rzeczywistość zamkniętych serc oraz erozję ponadczasowej nadziei – wskazał.

Metropolita katowicki mówił, że jedynie Zmartwychwstały Chrystus może odpowiedzieć na ludzkie lęki przed przyszłością, utratą sensu, chorobą, a ostatecznie śmiercią. – Dlatego właśnie Jan Paweł prosi na koniec w swojej inauguracyjnej homilii: „Dzisiaj często człowiek nie wie, co kryje się w jego wnętrzu, w głębokości jego duszy i serca. Tak często niepewny sensu życia na tej ziemi i ogarnięty zwątpieniem, które zamienia się w rozpacz. Pozwólcie więc, proszę was, błagam was z pokorą i zaufaniem! Pozwólcie Chrystusowi mówić do człowieka!” – zacytował. Podpowiedział również, że czasem mówienia Chrystusa do człowieka jest Eucharystia.

W czasie Międzyuczelnianej Inauguracji Roku Akademickiego planowano wcześniej wręczenie nagrody Lux ex Silesia prof. Marianowi Zembali. Jak podało Biuro Prasowe Archidiecezji Katowickiej, uroczystość nie odbyła się w tym terminie ze względu na pilny i niespodziewany wyjazd służbowy laureata.

Poniżej galerie zdjęć