Katowice. Rozpoczęcie roku akademickiego na Wydziale Teologicznym UŚ

msp

publikacja 06.10.2021 16:12

- Życzmy sobie wzajemnie, byśmy w rozpoczętym roku akademickim bardziej żyli treścią, duchowością modlitwy "Ojcze nasz" i działali w duchu encykliki "Fratelli tutti" na rzecz braterstwa i przyjaźni społecznej, mocą eucharystycznego Chleba - mówił abp Wiktor Skworc.

Katowice. Rozpoczęcie roku akademickiego na Wydziale Teologicznym UŚ Studenci pierwszego roku złożyli uroczyste ślubowanie. Marta Sudnik-Paluch /Foto Gość

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w kaplicy Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego. Przewodniczył jej abp Skworc. W swoim słowie zachęcił zgromadzonych, by wybrzmiewająca w Ewangelii dnia prośba: "Panie, naucz nas się modlić" stała się mottem rozpoczynającego się roku nauki. - Tym bardziej że wyrażają postawę pełną pokory, przyznania się do swojej ograniczoności i gotowość przyjęcia pouczenia jako formy ubogacenia. Więc wołamy wspólnie z ewangelicznym uczniem: "Panie, naucz nas się modlić...", pamiętając, że proces uczenia się jest przede wszystkim procesem słuchania. W postawie słuchającego ucznia chcemy nie tylko słuchać Jezusa i uczyć się od Niego. Chcemy też słuchać Kościoła i papieża, który w najbliższym czasie wprowadzi nas w synodalne debaty o synodalności, co poleca przeżywać na poziomie krajowym, kontynentalnym i globalnym - mówił metropolita. Podkreślił jednocześnie, że udział prof. Aleksandra Bańki z Uniwersytetu Śląskiego jako reprezentanta Kościoła w Polsce "z pewnością jest wyrazem zaufania do niego i do nas".

Wymieniając wyzwania na nowy rok edukacji, abp Skworc przypomniał, że w pierwszą niedzielę Adwentu wejdziemy w nowy rok duszpasterski. Będzie to jednocześnie trzeci rok programu "Eucharystia daje życie", którego zadaniem będzie uświadamiać, że wszyscy jesteśmy "posłani w pokoju Chrystusa" i podkreślać społeczne owoce Eucharystii oraz świętowanie niedzieli. Nawiązał za Mirceą Eliade do postrzegania świętowania jako uobecniania, świadomości wspólnoty, z którego wynika poczucie misji. - W chrześcijaństwie jest nią przede wszystkim misja przekazywania pokoju, który podarował pierwszym świadkom pustego grobu zmartwychwstały Pan - mówił i przywołał fragment "Apelu Przewodniczącego KEP ws. pomocy humanitarnej dla migrantów": "Kościół katolicki w Polsce deklaruje gotowość włączenia się w poszukiwanie jak najlepszych rozwiązań, które - mieszcząc się w ramach porządku prawnego - służyć będą szeroko rozumianemu dobru wspólnemu. Chcę więc zaapelować o zgodę na uruchomienie korytarzy humanitarnych, których gotowość koordynacji od 2016 r. deklaruje Caritas Polska. Ten sprawdzony już w innych państwach mechanizm pozwala w bezpieczny, w pełni kontrolowany sposób nieść konkretną pomoc najbardziej potrzebującym ofiarom wojen i prześladowań".

Metropolita przypomniał również wagę troski o środowisko, jakiej promotorem powinien być Wydział Teologiczny. - Wróćmy na koniec do jednej tylko prośby z modlitwy "Ojcze nasz". W nowym tłumaczeniu brzmi ona bardzo radykalnie, a mianowicie: "Naszego chleba powszedniego dawaj nam na każdy dzień...". W moim odczuciu w tej wersji językowej dość stanowczo prosimy o chleb na każdy dzień. A właściwie o wszystko, co jest potrzebne do życia, co jakoś mieści się w słowie, pojęciu "chleb": jedzenie, mieszkanie, praca, zdrowie, również miejsce pracy. Ostatecznie wszystko to, co nam potrzebne do życia, tylko w pewnym zakresie zależy wyłącznie od nas, jest w naszych rękach - mówił abp Skworc. - Więc, bracia i siostry, trzeba działać w dobrej sprawie, jaką jest każdy wyraz troski o wspólny dom - ziemię, ojczyznę ludzi. A jest nim na pewno staranie, aby położyć kres, przynajmniej ograniczać zanieczyszczanie środowiska, zwłaszcza powietrza, gleby i wody - dodał.

W auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego miała miejsce dalsza część uroczystości. Przemówienia wygłosili dziekan wydziału ks. prof. Jacek Kempa oraz prorektor ds. nauki i finansów prof. Michał Daszykowski. Głos zabrał również abp Skworc, Wielki Kanclerz Wydziału Teologicznego. Odbyła się również uroczysta immatrykulacja studentów. Wykład inauguracyjny poświęcony był postaci ks. Jana Machy. Wygłosił go ks. prof. Damian Bednarski.