Abp Skworc do oazowiczów: Bądźcie strażnikami niedzieli. Niech zawsze i dla każdego będzie oazą

msp

publikacja 05.09.2021 17:51

Uczestnicy wakacyjnych rekolekcji w niedzielę spotkali się na Dniu Wspólnoty w katedrze Chrystusa Króla. Dziękowali za wakacyjne wyjazdy i modlili się o rychłą beatyfikację sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego.

Abp Skworc do oazowiczów: Bądźcie strażnikami niedzieli. Niech zawsze i dla każdego będzie oazą Nowe pary rejonowe przyjęły świece - znak rozpoczętej posługi. Wręczył im je abp Wiktor Skworc. Marta Sudnik-Paluch /Foto Gość

Eucharystii przewodniczył abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki. Koncelebrowali ją bp Grzegorz Olszowski, moderatorzy diecezjalni Ruchu Światło-Życie oraz Domowego Kościoła i księża zaangażowani w Ruch w parafiach. – Ruch Światło-Życie bywa nazywany również oazą. Słowo to popularnie oznacza miejsce, gdzie jest woda, gdzie jest życie. Możemy powiedzieć, że dla nas chrześcijan, oazą jest niedziela, dzień Pański, bo właśnie w tym dniu spotykamy Tego, który jest Drogą, Prawdą i Życiem. Ten dzień jest pod ochroną prawa Bożego i kościelnego. Chcielibyśmy, aby w naszym kraju był również pod skuteczną ochroną prawa stanowionego, ustawowego – mówił metropolita.

W swoim słowie abp W. Skworc przypomniał trzecie przykazanie Boże i wyjaśnił, że w prawie żydowskim odnosiło się ono do szabatu. – Dla chrześcijan dniem szabatu jest niedziela, Dzień Pański – pamiątka Zmartwychwstania Chrystusa, dnia, w którym nasz Zbawiciel wyprowadził nas z niewoli grzechu i obdarzył życiem wiecznym. Wzrastanie w osobistej świętości domaga się więc wolnej niedzieli jak oazy, która stwarza możliwości budowania więzi z Bogiem poprzez modlitwę, rozważanie słowa Bożego i uczestnictwo w Eucharystii, owocującej miłością siostrzana i braterską, prospołecznymi postawami. Skoro dla ludzi wierzących, dla chrześcijan, niedziela jest dniem Pańskim, uobecnieniem zmartwychwstania Pańskiego i czasem zawiązania wspólnoty, a dla wszystkich obywateli może być dniem wyciszenia, odpoczynku, spotkania z kulturą i naturą, to być może warto raz jeszcze uwierzyć nadziei, że jedynie łącząc siły w takim przeżywaniu niedzieli, możemy do czegoś dojść, czegoś razem dokonać, coś razem zbudować! Wspólnotę, bo „fratelli tutti” jesteśmy – jak tego chce św. Franciszek, a za nim papież Franciszek – przypomniał.  

Abp W. Skworc zwrócił się do zgromadzonych z prośbą o poparcie (np. listami poparcia skierowanymi do posłów i senatorów) poselskiego projektu złożonego w Sejmie 29 lipca br. „o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, święta oraz niektóre dni”, którego celem jest uniemożliwienie obchodzenia ograniczeń handlu w niedzielę. – Wzmacniajcie swoją modlitwą i podpisem, póki nie jest za późno, społeczny ruch w obronie niedzieli jako dnia Boga i człowieka, jako dnia wolnego od niekoniecznej pracy, bo „Niedziela jest Boża i nasza”, jak to od lat płynęło i płynie z Piekar Śląskich – mówił. – Godzina Eucharystii, godzina Świętej Wieczerzy, jest godziną Jego przyjścia i zbawienia. Bądźcie wierni tej godzinie! Bądźcie strażnikami niedzieli. Niech zawsze i dla każdego będzie oazą! – zakończył swoje słowo.

Po Mszy św. przyszedł czas na podziękowania. – Dziękujemy za nasze spotkanie, za to, że możemy tutaj być. Stajemy z owocami letnich oaz, rekolekcji – mówił ks. Waldemar Maciejewski, moderator Ruchu Światło-Życie. Podziękował za obecność i zaangażowanie metropolicie katowickiemu, bp. Grzegorzowi Olszowskiemu, moderatorom, animatorom i odpowiedzialnym w rejonach. – Czas dnia wspólnoty w katedrze to czas, w którym nowe osoby podejmują odpowiedzialność za nasze rejony. Od tego roku nową parą diecezjalną są Dorota i Jan Anderka i chcemy ich przywitać. Dziękujemy tym, którzy przez ostatnie trzy lata podejmowali odpowiedzialność za Domowy Kościół – Marysi i Krzyśkowi, za wasze otwarte serca. Mogliśmy od was uczyć się służby dla Ruchu Światło-Życie, dla całego Kościoła – mówił ks. W. Maciejewski.

Z rąk abp. Wiktora Skworca w czasie niedzielnego spotkania osiem nowych par rejonowych przyjęło świece, a moderator Domowego Kościoła – ks. Krzysztof Jarczyk – wręczył posłanie do nowej posługi. Swoje dekrety odebrało również 14 nowych moderatorów rejonowych.

Po wspólnej Mszy św. oazowicze wzięli udział w przeglądzie piosenki oazowej oraz w koncercie zespołu niemaGOtu. W tym roku w organizację wydarzenia włączył się Panteon Górnośląski, instytucja kultury powstająca w podziemiach katedry Chrystusa Króla.