Abp Skworc do kobiet w Piekarach: Bez Was nie ma przyszłości!

ks. Tomasz Wojtal ks. Tomasz Wojtal

publikacja 22.08.2021 11:08

W słowie społecznym podczas pielgrzymki kobiet i dziewcząt do Piekar Śląskich metropolita katowicki metropolita katowicki zachęcał, aby aktualny czas i jego wyzwania obejmować "matczynym sercem" na wzór Maryi

Abp Skworc do kobiet w Piekarach: Bez Was nie ma przyszłości! Słowo społeczne metropolity katowickiego jest stałym elementem piekarskich pielgrzymek. ks. Tomasz Wojtal / Foto Gość

Stanowicie piękną reprezentację świata kobiet archidiecezji i metropolii. Reprezentację, która kobiecym, matczynym sercem obejmuje całą rzeczywistość ojcowizny i ojczyzny, rodziny i Kościoła – powiedział abp Skworc do pątniczek licznie zgromadzonych na kalwaryjskim wzgórzu.

Apostołki Eucharystii

Nawiązując do treści przeżywanego aktualnie programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce, skoncentrowanego wokół Eucharystii, metropolita katowicki, zachęcił do świadomego korzystania z sakramentów, do których dostęp został ograniczony na skutek pandemii.

- Bądźcie apostołkami Eucharystii. Odważnie stawajcie na straży świętości niedzieli! Zapraszajcie Waszych bliskich, rodziny, znajomych i sąsiadów do gromadzenia się na świętej wieczerzy w parafialnych wieczernikach, przypominajcie o chrześcijańskim obowiązku niedzielnej Mszy św. – zaapelował.

W kontekście trwającej walki z pandemią, po raz kolejny podziękował tym wszystkim, którzy byli i nadal pozostają na pierwszej linii front. - Doceniamy rolę i poświęcenie kobiet pracujących w służbie zdrowia, lekarek, pielęgniarek, ratowniczek medycznych, również tych pracujących w DPS-ach oraz posługę całego personelu pomocniczego. Bóg zapłać za poświęcenie w wymagającej walce z realnym, chociaż niewidzialnym wrogiem – podkreślił.

Szczepimy się

Abp Skworc przypomniał, że Kościół w Polsce wspiera prowadzoną akcję szczepień nie z obawy przed kolejną falą epidemii czy nowymi mutacjami koronawirusa, ale przede wszystkim „z racji moralnego obowiązku przestrzegania piątego przykazania Bożego”. – Przykazanie miłości Boga i bliźniego wskazuje, że do samych siebie mamy odnosić zasadę, którą kieruje się także medycyna – primum non nocere – przede wszystkim nie szkodzić – zaznaczył i zachęcił do dalszego trwania w postawie społecznej solidarności i gotowości do pomocy i modlitwy. - Aby omijały nas w bliskiej i dalszej perspektywie „wirus egoizmu” i „pogaństwo obojętności” – mówił arcybiskup.

Metropolita wspomniał także o czekających Górny Śląsk i jego mieszkańców zmianach gospodarczo-społecznych, ale także zmianach w przestrzeni kulturowo-etycznej, związanych ze zmianą hierarchii wartości, idei, stylów życia. Jak zaznaczył, to od kobiet ma zależeć, "jak będą przebiegały procesy przekazywania kolejnym pokoleniom wartości chrześcijańskich i bogactwa niematerialnego, aby to, co trwałe, niezmienne, piękne i szlachetne było i pozostało siłą przyszłych generacji". - Dlatego bądźcie czujne i odpowiedzialne za losy materialne, kulturalne, a przede wszystkim moralne naszej małej i wielkiej ojczyzny – zaapelował i jednocześnie podziękował kobietom za podtrzymywanie więzi międzypokoleniowych. – Nie ma przyszłości bez Was. Wy dajecie życie i ożywiacie matczynym duchem, duchem miłości, najbliższych, rodzinę, społeczeństwo i rodzinę Kościoła – zaznaczył.

Zachęcił również do pamiętania osobach starszych. - Ta nuta wdzięczności wobec pokolenia babć i dziadków niech tu mocno wybrzmi, bo wszyscy mamy im za co dziękować. Uczmy młode pokolenia wdzięczności wobec tego pokolenia, które przekazuje nam tak wiele z miłości do Boga i ojcowizny – podkreślił.

Ciąg dalszy na następnej stronie:

Powrót do szkoły

W obliczu rozpoczynającego się wkrótce nowego roku szkolnego metropolita wezwał do modlitwy za uczniów, nauczycieli, rodziców i wychowawców, a także za tych, którzy decydują o kształcie systemu edukacji. Podziękował kobietom za rodzinne przybywanie do Piekar Śląskich. - Bóg zapłać Wam, że tu, do Matki Bożej Piekarskiej pielgrzymujecie z nimi: z dziećmi, z wnukami, z młodym pokoleniem, bo pielgrzymka to rodzaj uzdrawiającej duchowej terapii - dodał.

W kontekście szkoły, nauki i rodziny przywołał przykład doktor Jolanty Wadowskiej - Król, która w latach 1974–1981 uratowała przed zachorowaniem na ołowicę tysiące dzieci mieszkających w pobliżu huty Szopienice w Katowicach. W ostatnim czasie władze Uniwersytetu Śląskiego przyznały jej doktorat honoris causa.

- Dzięki jej działaniom około 2 tys. dzieci wyjechało do sanatoriów. Wyburzono dwie ulice familoków położonych w bezpośrednim sąsiedztwie huty oraz domy przy innych ulicach w jej pobliżu. Wywieziono 200 tys. ton skażonej ziemi – wyliczał.

W trosce o środowisko

Arcybiskup zaapelował o działania mające na celu troskę o środowisko naturalne w duchu encykliki papieża Franciszka Laudato si. – Chodzi nie tylko o korzystanie z dotacji do wymiany pieców czy instalacji fotowoltaicznych, lecz także o odnoszenie się do świata jako do Bożego daru – z szacunkiem i miłością – podkreślił i zachęcił do wypracowywania w sobie konkretnych proekologicznych nawyków.

- Działania ochronne są proste i dostępne dla każdego: zaplanowane zakupy, nieuleganie reklamie, dzielenie się żywności – to elementy duchowości chrześcijańskiej, których nie może zabraknąć w edukacji rodzinnej i szkolnej – przypomniał.

Na zakończenie zachęcił do odważnego trwania w Kościele, także w obliczu aktualnych trudności i kryzysów. Podziękował kobietom za ich apologetyczne i apostolsko-misyjne świadectwo.

– Tak wiele od was zależy w Kościele. Pełnicie w nim wiele ważnych funkcji i zadań. Nade wszystko ofiarujcie wspólnocie Kościoła wytrwałą modlitwę i swój czas – jak powiedział sługa Boży Stefan kardynał Wyszyński: kto daje czas, ten daje miłość – zaznaczył.