Park Śląski. Ogród Japoński już dostępny dla mieszkańców

msp /UMWS

publikacja 12.07.2021 22:08

Zlokalizowany pomiędzy Halą Kapelusz a Rosarium zakątek został dziś uroczyście otwarty. W spotkaniu wzięli udział premier Mateusz Morawiecki, marszałek województwa Jakub Chełstowski oraz wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Park Śląski. Ogród Japoński już dostępny dla mieszkańców W dniu otwarcia Ogrodu Japońskiego marszałek Jakub Chełstowski przekazał premierowi Mateuszowi Morawieckiemu Gwiazdę Górnośląską, która honorowani byli powstańcy. Tomasz Żak /UWMS

Centralny punkt zrewitalizowanej strefy Parku Śląskiego stanowi dwupoziomowy zbiornik wodny, strumień oraz wodospad, które można podziwiać z przeszklonego tarasu widokowego. W pobliżu znajduje się ogród Zen, gdzie można zobaczyć nieregularne głazy i roślinność otoczone odnowionymi murami. Jest też miejsce odpoczynku - na drewnianych podestach.

- To niezwykle piękne i urokliwe miejsce, pokazujące harmonię natury i sztuki. Urzeka, zachęca do spaceru i wypoczynku - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

- Realizowaliśmy modernizację Ogrodu Japońskiego w trudnych czasach pandemicznych. W czerwcu minionego roku podpisaliśmy umowę. Dziś oddajemy już ten projekt warty ponad 14 mln zł. Mam nadzieję, że stanie się jednym z ulubionych miejsc parkowych gości - przekonuje Agnieszka Bożek, prezes Parku Śląskiego, zapowiadając jednocześnie kolejne inwestycje.

Ogród zdobi zróżnicowana roślinność. Pod drzewami nasadzone zostały rododendrony, azalie, paprocie, trawy oraz funkie. Korekty florystyczne, których dokonano w czasie modernizacji ogrodu, pozwoliły na wyróżnienie charakterystycznych roślin, które można spotkać w Japonii. Różaneczniki, hortensje, kalie, magnolie Soulangeana, jodły koreańskie, krzewy pierisa, jałowców oraz irgi błyszczącej - to tylko niektóre rośliny, jakie mogą podziwiać zwiedzający. Na uwagę zasługuje ponad 50-letnia wiśnia, która zdobi pobliski staw.

- Ogród Japoński bez wątpienia będzie jedną z wizytówek Zielonych Płuc Śląska - uważa marszałek województwa Jakub Chełstowski. - Jest on iście bajkowy. Nie mam przy tym wątpliwości, że szybko stanie się jednym z ulubionych miejsc odwiedzanych przez spacerowiczów.

Jak dodaje, Park Śląski wpisuje się w strategię programu Zielone Śląskie 2030. Do parku w ramach unijnej inicjatywy Jessica ma trafić 226 mln zł. - Zmodernizowane zostanie kąpielisko "Fala", metamorfozę przechodzi również Planetarium Śląskie, które już niebawem stanie się jednym z najnowocześniejszych tego typu miejsc w kraju - zapowiedział.