Katowice-Panewniki. Franciszkanie i cysters przyjęli święcenia

Przemysław Kucharczak Przemysław Kucharczak

publikacja 12.06.2021 14:57

Trzech franciszkanów i cysters przyjęli święcenia kapłańskie w Katowicach-Panewnikach. Trzech franciszkanów przyjęło też święcenia diakonatu.

Katowice-Panewniki. Franciszkanie i cysters przyjęli święcenia Nowo wyświęceni z abp. Wiktorem Skworcem i swoimi zakonnymi przełożonymi. Przemysław Kucharczak /Foto Gość

Święceń udzielił im 12 czerwca arcybiskup katowicki Wiktor Skworc.

Wśród nowych kapłanów jest cysters Justyn Jakub Hajkowski z opactwa Wąchock. Pochodzi ze Świdnika; ma magisterium z prawa świeckiego, które skończył, zanim wstąpił do cystersów. Teraz zrobił drugie magisterium z prawa kanonicznego.

Są też trzej franciszkanie: ojciec Tarsycjusz Adam Niestrój z Paniówek wstąpił do zakonu od razu po technikum; ojciec Radosław Sebastian Wojtkun z Tychów trenował piłkę nożną; ojciec Albert Mateusz Kogut z Gliwic był ratownikiem medycznym.

Święcenia diakonatu przyjęli franciszkanie Czesław Marcin Sikora z Zabrza, Pio Krzysztof Siury z Katowic-Podlesia i Szczepan Jakub Müller z Katowic-Szopienic.

Abp Wiktor Skworc w homilii mówił im o prawie miłości, którym powinni się kierować, a które według św. Jana jest prostym zaprzeczeniem postawy Kaina. – Jako duchowi synowie św. Franciszka kierujcie się tym prawem, bądźcie zawsze pojednani i uczcie pojednania z braćmi i siostrami, ze stworzeniem – powiedział. – Trzeba analizować własne życie i uczyć innych krytycznego spojrzenia, pytać siebie, czy nie zaszkodziliśmy dziełu stworzenia przez nasze działanie lub jego zaniechanie – dodał

Arcybiskup wyjaśnił, że wnioski, jakie wyciągamy, powinny nas prowadzić do nawrócenia i przykładnego działania. – To znaczy działania dającego innym przykład troskliwego obchodzenia się z otaczającym nas dziełem stworzenia. I nie o proekologiczne akcje tu chodzi, tylko o codzienność poszanowania dzieła stworzenia i stworzeń, nie zapominając o człowieku, chroniąc jego życie od poczęcia do naturalnej śmierci – stwierdził.

Metropolita katowicki wskazał też, że powinnością wyświęconych jest obejmować ojcowskim, troskliwym sercem całą rzeczywistość człowieka, świata i Kościoła. Dodał, że będą tę rzeczywistość budować mocą głoszonego słowa Bożego i sprawowanych sakramentów. – Wśród nich jest fundament naszego kapłaństwa, Eucharystia. Jesteście z niej i dla niej! – powiedział.

Poniżej galeria zdjęć