Katowice. Odbyła się konferencja naukowa podsumowująca prace nad Panteonem Górnośląskim

msp

publikacja 26.05.2021 16:20

"Śladami przeszłości Górnego Śląska. Podsumowanie prac projektowych" to tytuł spotkania, w którym wzięli udział naukowcy skupieni wokół nowej instytucji kultury.

Katowice. Odbyła się konferencja naukowa podsumowująca prace nad Panteonem Górnośląskim Zapisu konferencji można wysłuchać na kanale Uniwersytetu Śląskiego print screen YouTube

Konferencja transmitowana była on-line, m.in. na kanale YouTube Uniwersytetu Śląskiego. W jej otwarciu uczestniczył m.in. prof. Tomasz Pietrzykowski, prorektor Uniwersytetu Śląskiego, który przypomniał, że zadaniem uczelni jest inicjowanie dialogu. – To jest inicjatywa, która wykracza poza doraźne prądy, mody, przejściowe dyskusje. Największym niebezpieczeństwem może być pewna doraźność kryteriów, czy pewnej wizji przeszłości – komentował prace nad Panteonem.

Zebranym słowo od metropolity katowickiego przekazał bp Adam Wodarczyk, wikariusz generalny archidiecezji katowickiej. – Chcemy zadbać o to, aby przeszłość, historia, wciąż żyły w sercach i świadomości następnych pokoleń. Jest naszym obowiązkiem pamiętać o losach ojcowizny, to znaczy o ziemi naszych ojców i matek, który sto lat temu stanęli nie po raz pierwszy do walki o to, by ich ziemia ojczysta znalazła się w odrodzonej Polsce. W Panteonie Górnośląskim będzie można spotkać zasłużonych dla naszej ojcowizny, bo kiedy dziś świętujemy historyczne wczoraj, to równocześnie kształtujemy teraźniejszość – mówił.

Konferencja była także okazją do zaprezentowania Leksykonu, w którym znalazło się prawie 160 opracowanych biogramy bohaterów, którzy będą prezentowani w przestrzeni nowej instytucji. – Leksykon Panteonu Górnośląskiego to opowieść o historii regionu przez ostatnie 100 lat ale przez pryzmat życia postaci, które wniosły ważny wkład w jego historię. Czytając Leksyskon, rodzi się pytanie, jaki jest prawdziwy fenomen Ślązaka? Na ten problem warto spojrzeć wielopłaszczyznowo i w kontekście mieszania się kultur i narodowości – zaznaczył ks. prof. Henryk Olszar, koordynator projektu naukowego i jeden z redaktorów Leksykonu.

Zapis konferencji można obejrzeć na kanale YouTube.