Prezydent przyzna Order Orła Białego Alfonsowi Zgrzebniokowi, dowódcy powstań śląskich

PAP

publikacja 02.05.2021 14:19

Prezydent Andrzej Duda przyzna Order Orła Białego Alfonsowi Zgrzebniokowi, dowódcy powstań śląskich. Andrzej Duda poinformował o tym w niedzielę podczas wywiadu przeprowadzonego z okazji 100. rocznicy wybuchu trzeciego powstania śląskiego.

Prezydent przyzna Order Orła Białego Alfonsowi Zgrzebniokowi, dowódcy powstań śląskich Góra Świętej Anny, 02.05.2021. Prezydent Andrzej Duda składa wieniec przy pomniku Czynu Powstańczego na Górze św. Anny PAP/Krzysztof Świderski

Prezydent udzielił w niedzielę wywiadu TVP Info z okazji 100. rocznicy wybuchu trzeciego powstania śląskiego. Został zapytany o znaczenie dla Polaków III Powstania Śląskiego.

"To powstanie było tak ważna dla Polski i Polaków, bo było powstaniem zwycięskim" - odpowiedział prezydent. Dodał, że jest to jedno z niewielu zwycięskich powstań w historii Polski, po Powstaniu Wielkopolskim.

Ocenił też, że powstanie śląskie ostatecznie "przesądziło o tym, że ogromna część Górnego Śląska, uprzemysłowionego Górnego Śląska, ważna jego część o niezwykłej wartości gospodarczej, ekonomicznej, znalazła się w granicach II Rzeczpospolitej".

"Można powiedzieć, że to właśnie dzięki wielkiemu czynowi zbrojnemu Polaków na Śląsku, Ślązaków, że to właśnie dzięki ich bohaterstwu, dzięki ich oddaniu, dzięki temu, że trzy razy stawali do walki niezłomnie, ta niezwykle ważna gospodarcza część terytorium stała się częścią odradzającej się Polski i śmiało można powiedzieć warunkiem jej rozwoju. Gdyby ta część Górnego Śląska nie była częścią Polski, kto wie czy II RP, by się w ogóle utrzymała, biorąc pod uwagę wszystkie ówczesne zawirowania biorąc pod uwagę wszystkie ówczesne zawirowania i niebezpieczeństwo ze strony Wschodniej, które przecież jeszcze wtedy cały czas było aktualne" - powiedział prezydent.

"To zwycięstwo wtedy miało ogromne znaczenie. Ono się stało na oczach aliantów. Bo wojska alianckie były tutaj obecne, one pilnowały przebiegu plebiscytu i później także tutaj próbowały rozdzielić walczące ze sobą strony, więc to był bardzo ważny moment w naszej historii i on był momentem śmiało można powiedzieć dla nas szczęśliwym" - dodał.

 Zobacz też: Jak opowiadać historię Powstań Śląskich?

Prezydent Duda poinformował też, że dziś przyzna Order Orła Białego Alfonsowi Zgrzebniokowi, dowódcy dwóch Powstań Śląskich. "To postać wielce zasłużona, żołnierz Rzeczypospolitej a jednocześnie chłopak stąd, który tutaj się urodził, niedaleko Koźla, w małej miejscowości, w bardzo takiej Śląskiej, a polskiej jednocześnie rodzinie" - podkreślił prezydent.

Przypomniał, że Alfons Zgrzebniok, "żeby mógł chodzić do niemieckiego gimnazjum musiał się specjalnie uczyć dodatkowo języka niemieckiego, bo jego w domu się po prostu w tym języku nie mówiło".

"On był wychowany w Polsce, w polskości, w śląskość i niezłomnie o Polskę walczył we wszystkich trzech powstaniach. Jego odznaczenie Orderem Orła Białego, tym najwyższym polskim odznaczeniem, to z jednej strony uszanowanie jego bohaterstwa, jego niezwykłej postawy i jego ogromnych zasług dla czynu powstańczego, ale z drugiej strony tak jak odznaczałem dowódców powstania wielkopolskiego, tak i ten ważny dowódca powstań śląskich również ten Order Orła Białego dostaje" - wyjaśnił Andrzej Duda.

Prezydent Andrzej Duda wziął w niedzielę udział w uroczystościach na Górze św. Anny z okazji 100. rocznicy wybuchu trzeciego powstania śląskiego oraz Dnia Flagi RP.

Podkreślił, że Góra św. Anny ma szczególne znaczenie, ponieważ w to jej rejonie toczyły się najcięższe walki podczas zrywu. Zaznaczył, że ziemie, które udało się Polsce odzyskać po trzecim powstaniu śląskim były "wielkim skarbem, który w znacznym stopniu pozwolił na dynamiczny rozwój". "Pozwoliło stawać się Polsce nowoczesnym państwem nowoczesnej Europy, tą drugą Rzeczpospolitą, o której tak często mówimy z dumą" - dodał.

"Ja, jako prezydent RP przybyłem tutaj przede wszystkim, żeby złożyć hołd moim rodakom, wszystkim tym, którzy o Polskę i za Polskę walczyli" - oświadczył. Prezydent mówił też, że w mieszkańcach Śląska, mimo wielu wydarzeń, cały czas trwała polskość, silne były polskie tradycje.

"Taka była silna ta tradycja polskości i takie było pragnienie Polski, że ci ludzie gotowi byli iść oddać życie, walcząc jako ochotnicy z regularnymi oddziałami wojska, które przyszły tutaj by umocnić i bronić rozstrzygnięcia plebiscytowego, by walczyć przeciwko temu polskiemu żywiołowi, który tutaj dążył do odradzającej się Rzeczypospolitej" - mówił Andrzej Duda.

Zobacz specjalny dodatek na 100. rocznicę Powstań Śląskich: "Czas odwagi"