Region. Wieczerza z dostawą do domu

msp /PAP

publikacja 03.12.2020 17:09

Inaczej niż w ubiegłych latach, nie odbędą się wspólne spotkania świąteczne dla samotnych. 24 grudnia wolontariusze fundacji Wolne Miejsce odwiedzą samotne osoby w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, dostarczając im do domów wigilijne wieczerze.

Region. Wieczerza z dostawą do domu Pandemia wymusza w tym roku inną formułę organizacji wigilii dla samotnych - dotąd spotkanie odbywało się w Katowicach w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Sławomir Rybok /UM Katowice

Wigilia, pomimo pandemii, pomimo tych wszystkich trudności, które przeżywamy na co dzień, odbędzie się. Odbędzie się w zmienionej formule: nie zaprosimy do MCK, bo nie możemy, ale dojedziemy - zapewnił Mikołaj Rykowski, prezes Fundacji Wolne Miejsce. Jednocześnie zapowiedział uruchomienie telefonów, pod którymi osoby potrzebujące będą mogły zgłosić chęć przyjęcia posiłku, od 5 grudnia.

- Będzie można zadzwonić, podać adres, podać ilość, która jest dowolna, w zależności od tego ile osób mieszka z osobą zgłaszającą, a w samą wigilię nasi wolontariusze dojadą - na te wolne miejsca. Dawniej my zapraszaliśmy na wolne miejsca przy stole, teraz nasi ludzie oraz my staniemy się gośćmi wigilijnymi u mieszkańców Metropolii, którzy będą nas oczekiwali - mówił prezes fundacji.

Rykowski dodał, że tegoroczną nowością będą upominki dla psów i kotów należących do uczestników mobilnej wigilii. Jeżeli w czasie zgłoszenia przekazana zostanie informacja o zwierzętach-domownikach, do pakietów trafi dodatkowo podarowana przez jednego z darczyńców karma. Szef Wolnego Miejsca podziękował też lokalnym samorządowcom za rozwijającą się i dopasowywaną do warunków współpracę.

Prezydent Katowic Marcin Krupa podkreślił, że dzięki zaangażowaniu przedstawicieli Fundacji Wolne Miejsce i ich umiejętności zgromadzenia wokół idei wielu osób, będzie można dotrzeć do wszystkich chętnych do uczestniczenia w tym wciąż rozrastającym się przedsięwzięciu. Przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kazimierz Karolczak uściślił, że inicjatywa w tym roku rozszerzyła się na większą liczbę miast GZM. - To przykład metropolitalnej współpracy: czternaście miast Śląska i Zagłębia będzie razem realizowało ten projekt, by dostarczyć posiłek potrzebującym. Również sama Metropolia angażuje się w wynajęcie sprzętu, dostarczenie samochodów, które dowiozę pożywienie, a urzędnicy zaangażowali się jako wolontariusze. Takie działania łączą i budują wspólnotę. Cieszę się, że dzięki Metropolii projekt może mieć większy zasięg - zaznaczył K. Karolczak.

Informacje o bieżących przygotowaniach i możliwej formie wsparcia fundacji publikowane są na profilu: www.facebook.com/wolnemiejsce. Kontakt z fundacją Wolne Miejsce jest także możliwy innymi środkami komunikacji, podanymi m.in. na stronie wolnemiejsce.pl.