Abp Skworc: To jest nasze dziedzictwo, którym chcemy się dzielić

xtom

publikacja 20.11.2020 17:21

Metropolita katowicki wziął udział w panelu dyskusyjnym online zorganizowanym przez Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie. Tematem spotkania była 55. rocznica orędzia biskupów polskich.

Abp Skworc: To jest nasze dziedzictwo, którym chcemy się dzielić Metropolita katowicki przez wiele lat pełnił funkcję przewodniczącego Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec. Materiał prasowy

Jest rzeczą niepodważalną, że ten list rozpoczął pewien proces pojednania, który był nie do zatrzymania – podkreślił abp Skworc, zaznaczając, że ważnym impulsem w tym procesie była beatyfikacja, a potem kanonizacja Maksymiliana Kolbego.

Metropolita podzielił się osobistym doświadczeniem z 1965 r. – Byłem wtedy uczniem liceum ogólnokształcącego. Po liście biskupów polskich, w którym padły słowa „przebaczamy i prosimy o przebaczenie”, dyrektor szkoły odczytał nam rezolucję potępiającą gest naszego episkopatu. Mieliśmy ją podpisać. Niemniej jednak żaden z uczniów na to się nie zgodził – wspominał abp Skworc.

W swoim wystąpieniu podkreślił, że wszyscy jesteśmy „świadkami i propagatorami tego procesu, który wciąż trwa”. – To jest nasze dziedzictwo, którym chcemy się dzielić – powiedział.

Abp Skworc: To jest nasze dziedzictwo, którym chcemy się dzielić   Materiał promocyjny

Dziedzictwo pojednania i przebaczenia jest kontynuowane i konkretnie realizowane przez Fundację Maksymiliana Kolbego, powołaną w 2007 r. przez episkopaty Polski i Niemiec. Abp Wiktor Skworc jest współprzewodniczącym rady Fundacji z ramienia KEP wraz z abp. Ludwigiem Schickiem reprezentującym hierarchów Niemiec.

W działalności Fundacji – jak podkreślił abp Skworc – ważne jest „świadectwo pojednanych”, a więc Kościoła katolickiego w Niemczech i w Polsce, i społeczeństw naszych krajów. – W tym celu organizowane są warsztaty dla młodych z różnych krajów europejskich, które odbywają się każdego roku w Auschwitz. Fundacja prowadzi również działalność w kilku krajach na Bałkanach, starając się prowadzić ludzi do spotkania, dialogu i pojednania. Angażuje się także na rzecz ofiar niesprawiedliwości i przemocy – wyliczał prelegent.

Abp Skworc: To jest nasze dziedzictwo, którym chcemy się dzielić   Materiał promocyjny

Uczestnicy odnieśli się także do wspólnego oświadczenia Fundacji z okazji kolejnej rocznicy wspominanej wymiany listów. Dokument podpisany został przez abp. Skworca i abp. Ludwiga Schicka, reprezentującego episkopat Niemiec.

Uczestnicy dyskutowali o wspomnianym w oświadczeniu postanowieniu Niemieckiego Bundestagu, postulującym powstanie w Berlinie pomnika upamiętniającego polskie ofiary z okresu niemieckiej okupacji Polski. Poruszono także kwestię wartości i ważności słowa Episkopatu Niemiec z okazji 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej, będącego kolejnym elementem procesu pojednania między Kościołami i społeczeństwami.

W debacie oprócz abp. Wiktora Skworca, wieloletniego przewodniczącego Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec, wzięli udział także dr hab. Wojciech Kucharski (zastępca dyrektora Ośrodka "Pamięć i Przyszłość" we Wrocławiu), ks. dr Manfred Deselaers (niemiecki ksiądz katolicki, kapłan diecezji akwizgrańskiej, od 1990 r. mieszkający w Oświęcimiu, wiceprezes Krakowskiej Fundacji Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu), dr Gerhard Gnauck (wieloletni korespondent warszawski opiniotwórczych dzienników niemieckich).

Dyskusje poprowadzili: Piotr Dmitrowicz, dyrektor Muzeum, oraz jego zastępca Grzegorz Polak.

Panelowi towarzyszy wystawa "Przebaczenie drogą do wolności", która od 18 listopada jest prezentowana na stronie internetowej, a od grudnia będzie dostępna także w przestrzeni muzealnej. Ekspozycja przypomina najważniejsze i często nieznane fakty, związane z orędziem biskupów polskich do niemieckich.