Katowice. Świętowanie 30. rocznicy restytucji samorządu

Przemysław Kucharczak Przemysław Kucharczak

publikacja 25.05.2020 16:03

Samorządowcy przyjechali do katedry w Katowicach z całego województwa śląskiego. Uczestniczyli w Mszy św., osłonięci maseczkami lub przyłbicami.

Katowice. Świętowanie 30. rocznicy restytucji samorządu Abp Wiktor Skworc rozmawia z samorządowcami po Mszy św. Przemysław Kucharczak /Foto Gość

Samorządowcy z woj. śląskiego zjawili się 25 maja na Mszy św. w katedrze w Katowicach. Zajęli miejsca w ławkach, osłonięci maseczkami lub przyłbicami. Świętowali 30. rocznicę restytucji samorządu lokalnego w Polsce. Modlili się też za zmarłych samorządowców.

– Drodzy Samorządowcy! Miejcie odwagę wołać o Ducha Świętego, aby odnowił oblicze tej ziemi: przez was i wasze samorządowe działanie! – powiedział im w homilii arcybiskup katowicki Wiktor Skworc. Cytował Jezusa z odczytanej chwilę wcześniej Ewangelii: „Na świecie doznacie ucisku, ale miejcie odwagę: Jam zwyciężył świat”.

Abp Skworc przedstawił też za papieżem Franciszkiem cztery zasady budowania ładu społecznego. Jedna z nich brzmi: „Jedność jest ważniejsza niż konflikt”. – Na temat skonfliktowanego społeczeństwa polskiego wiele już napisano. Jest to nasz narodowy problem – powiedział. – Stąd praca nad jednością jest dla nas niezwykle ważnym zadaniem. W procesie tym potrzebny jest etos respektowania godności każdego człowieka, umiejętność rozróżnienia błędu od człowieka błądzącego, prowadzenie walki szlachetnej, ale nie wyniszczającej, oraz przekonanie, że nikt nie ma monopolu na prawdę i tylko dialog, nieraz trudny i długi, jest drogą prowadzącą do obiektywnej prawdy – wskazał.

Mówił m.in. o tym, jak ważna jest samorządowa praca w długiej perspektywie, „bez obsesji uzyskiwania natychmiastowych rezultatów”. Dziękował też samorządowcom za ich służbę.

Eucharystię koncelebrowali też m.in. biskupi Jan Kopiec z Gliwic i Rudolf Pierskała z Opola. W briefingu po Mszy św. Piotr Kuczera, prezydent Rybnika i przewodniczący Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, zauważył, że lata 90. XX wieku były czasem wielkiej tęsknoty za „byciem u siebie”. – To „bycie u siebie” oznaczało troskę o mieszkańców, ale i o infrastrukturę, by próbować stawać się nowoczesnymi gminami. Po 30 latach bilans na pewno jest dodatni – powiedział. Wskazał też na obszary, w których nadal jest wiele do zrobienia, np. w sprawie budowania społeczeństwa obywatelskiego czy dialogu społecznego.

Prezydent Katowic Marcin Krupa stwierdził w czasie briefingu, że działalność samorządów przez ostatnie 30 lat przyniosła sukces. – Bez Bożej pomocy i opieki naszej Matki Bożej Piekarskiej nigdy nie bylibyśmy w stanie zakończyć tych 30 lat sukcesem. To, co się działo w naszych miastach, gminach i powiatach, to jest sukces. Różnie się rozwijamy się, różnimy się, ale jedna rzecz jest dla nas wspólna: działanie na rzecz drugiego człowieka, naszych mieszkańców – zadeklarował. – Najważniejsza jest wspólnota, a ta wspólnota może być stworzona tylko dzięki ludziom – dodał.

Posłuchaj relacji Radia eM Agata Nurek /Radio eM

Poniżej galeria zdjęć