Święty Jan Paweł II we wspomnieniach abp. Wiktora Skworca

Mateusz Kornas / Radio eM

publikacja 18.05.2020 14:39

Metropolita katowicki wraca pamięcią do słów wypowiedzianych przez Ojca Świętego na Górnym Śląsku i bardzo osobistych spotkań z papieżem.

Święty Jan Paweł II we wspomnieniach abp. Wiktora Skworca 09.03.2018. Wiktor Paweł Skworc, polski duchowny rzymskokatolicki, doktor nauk humanistycznych, biskup diecezjalny tarnowski w latach 1998-2011, arcybiskup metropolita katowicki od 2011. Józef Wolny /Foto Gość

W 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły Radio eM poprosiło metropolitę katowickiego o podzielenie się wspomnieniami związanymi z papieżem Polakiem. Abp Wiktor Skworc mówi o pielgrzymkach Jana Pawła II, spotkaniach ze Ślązakami, ale też o bardzo osobistych przeżyciach - jak np. święceniach biskupich. Metropolita katowicki wspomina także moment, kiedy jedyny raz w życiu przemawiał na placu św. Piotra. Sięga pamięcią do pogrzebu Ojca Świętego i przyznaje, że każda wizyta w Watykanie jest dla niego również audiencją u św. Jana Pawła II.

Jakie pozdrowienie związane z Górnym Śląskiem wypromował św. Jan Paweł II? Co papież podarował Ślązakom na Jasnej Górze w 1979?

Gdzie pierwotnie miał się spotkać ze Ślązakami św. Jan Paweł II w 1983? Jak wyglądały przygotowania do spotkania na Muchowcu? Czego żądały władze komunistyczne? 

Jak wyglądał przebieg spotkania na Muchowcu w czasie pielgrzymki w 1983 roku?

Wspomnienie święceń biskupich udzielonych abp. Wiktorowi Skworcowi przez św. Jana Pawła II:

Rok jubileuszowy i pogrzeb św. Jana Pawła II: