Nowy tramwaj wyjechał na tory w aglomeracji górnośląskiej

prze /Tramwaje Śląskie

publikacja 22.04.2020 16:19

Nowy tramwaj dla Śląska już jeździ. Na razie są to jazdy testowe.

Nowy tramwaj wyjechał na tory w aglomeracji górnośląskiej Nowy tramwaj na torach w centrum Katowic. Tramwaje Śląskie S.A.

Jest w niemal połowie niskopodłogowy, osadzony na nowoczesnych wózkach trakcyjnych. Jest wyposażony w klimatyzację, ładowarki USB, rampę ułatwiającą wjazd wózków do tramwaju, urządzenia wizualnej i fonicznej informacji pasażerskiej oraz drzwi odskokowo-przesuwne.

Pierwsze dwa spośród dziesięciu zamówionych pojazdów zostały dostarczone do zajezdni w Katowicach Zawodziu 16 marca. Wyprodukowała je dla Tramwajów Śląskich firma Modertrans Poznań. - Procedurę odbiorową szybko musieliśmy wstrzymać ze względu na ograniczenia wprowadzone przez rząd w związku z pandemią koronawirusa. Wypracowaliśmy jednak system prowadzenia odbiorów nie powodujący większych skupisk pracowników; ponadto wszyscy pracownicy zostali wyposażeni w środki ochrony osobistej. Dochowujemy wszelkich zasad i wytycznych rządowych ws. bezpieczeństwa i higieny pracy, dlatego przed Wielkanocą procedurę odbiorową wznowiliśmy. Co ważne, większość szkoleń prowadzona jest w formie wideokonferencji i przy użyciu materiałów wideo zrealizowanych i przekazanych nam przez producenta - wyjaśnia Andrzej Zowada, rzecznik spółki Tramwaje Śląskie S.A.

Także instruktorzy Ośrodka Szkolenia Motorniczych już odbyli przejazdy wagonu poza terenem zajezdni. Pierwsza jazda w mieście odbyła się 16 kwietnia, a w dniach 20-21 kwietnia przeprowadzona została jazda 24-godzinna pierwszego wagonu. - Pojazd kursował non stop przez 24 godziny w różnych miastach Aglomeracji, zmieniali się tylko motorniczowie. Wagon był obciążony workami z piachem, dając efekt wypełnienia przez pasażerów, a motorniczowie testowali wszystkie elementy wyposażenia wagonu. Kolejne tramwaje odbędą jazdy 12-godzinne - mówi Zowada. Jeśli wszystko przebiegnie bez przeszkód, odbiory dwóch pierwszych wagonów powinny się zakończyć jeszcze w kwietniu.

- Z ostatnich informacji z firmy Modertrans wynika, że kolejne dwa wagony są praktycznie gotowe i mogą zostać przetransportowane na Śląsk. Te tramwaje zostaną dostarczone do Katowic po zakończeniu trwającej procedury odbiorowej dwóch pierwszych pojazdów, czyli prawdopodobnie na przełomie kwietnia i maja. Jeżeli wszystko przebiegnie pozytywnie, to przed wakacjami pierwsze wagony trafią do służby w ruchu liniowym. Wcześniej jednak musimy wyszkolić odpowiednią liczbę motorniczych oraz pracowników zaplecza technicznego - informuje rzecznik tramwajowej spółki.

Produkcja kolejnych wagonów ma się zakończyć do końca czerwca. Zgodnie z zamówieniem, Modertrans dostarczy 10 wagonów typu Moderus MF 10 AC, z czego 2 wagony będą pojazdami dwukierunkowymi i te dostarczone zostaną jako ostatnie.

Wartość zamówienia to niespełna 29 mln zł netto. Umowa zawiera również prawo opcji, z którego spółka Tramwaje Śląskie S.A. będzie chciała skorzystać w ramach etapu III Projektu, domawiając dodatkowo 5 wagonów jednokierunkowych o tych samych parametrach.

Poniżej - galeria zdjęć nowego tramwaju