Abp Skworc w Święto Miłosierdzia Bożego: Budujmy miłosierdziem, bo to ozdrowieńcza terapia

ASP / XTOM

publikacja 19.04.2020 15:27

Metropolita katowicki w Święto Miłosierdzia Bożego przewodniczył mszy św. w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Liturgia była sprawowana w Święto Caritas Archidiecezji Katowickiej za wszystkie jej dzieła i ludzi z nią związanych.

Abp Skworc w Święto Miłosierdzia Bożego: Budujmy miłosierdziem, bo to ozdrowieńcza terapia Abp Skworc przewodniczył Mszy św. w intencji Caritas Archidiecezji Katowickiej. Biuro Prasowe Archidiecezji Katowickiej

„Objawienie miłości i miłosierdzia ma w dziejach człowieka jedną postać i jedno imię. Nazywa się Jezus Chrystus” - arcybiskup cytował w homilii papieską encyklikę "Dives in Misericordia".

Przypomniał, że Święto Bożego Miłosierdzia jest świętem naszego Pana, Jezusa Chrystusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego.

- To, co dokonało się w zmartwychwstaniu Chrystusa staje się ostatecznie dostępne człowiekowi dzięki Bożej miłości i miłosierdziu. Jest to owo „dowartościowanie” - „podnoszenie w górę” człowieka. Podobnie jak jego stworzenie, także zmartwychwstanie człowieka - to niezasłużony dar wszechmocnego i miłosiernego Boga - przypomniał abp Skworc.

Zachęcił, abyśmy w naszym codziennym zaangażowaniu się na rzecz drugiego człowieka nie tracili z oczu tej paschalnej perspektywy. - Okazując miłość miłosierną drugiemu człowiekowi, czynimy to jako świadkowie zmartwychwstania i zarazem miłosierdzia Bożego - mówił metropolita. Podkreślił, że miłość miłosierną objawia w Kościele i przez Kościół Caritas w swoich strukturach diecezjalnych i poprzez Parafialne Zespoły Caritas przypominając zarazem, że Niedziela Miłosierdzia to święto Caritas.

Mówił, że "zadaniem Kościoła, a więc nas wszystkich, jest przekazywanie  każdego dnia rodzinie ludzkiej orędzia o Jezusie zmartwychwstałym i o Bogu miłosiernym poprzez dzieła miłosierdzia". Przypomniał, że to Chrystus zmartwychwstały posyła nas dzisiaj, jak apostołów z Wieczernika, na cały świat, mówiąc: „idźcie i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu” (Mk 16,15).

- Niech spotkanie ze Zmartwychwstałym podczas tej Eucharystii i nas napełni radością, i prostotą serca, byśmy dawali o Nim świadectwo podczas naszej życiowej wędrówki, naznaczonej aktualnie doświadczeniem pandemii - zachęcał arcybiskup dodając, że "my - ludzie Zmartwychwstałego - przechodząc na szlaku życia „różnorodne doświadczenia”, świadomi wartości wiary, winniśmy czynić miłosierdzie; winniśmy je „rozdzielać” wg rozeznania potrzeb."

Odniósł się do wielu akcji, które zrodziły się, by pomagać sobie nawzajem w czasach pandemii. Szczególnie podkreślił pomoc seniorom, których odwiedzają wolontariusze, dotychczas nieznani im sąsiedzi, ludzie dobrej woli. Przynoszą im potrzebną żywność i lekarstwa lub po prostu z nimi rozmawiają.

Metropolita wskazał, że czas izolacji to również okazja do podejmowania czynów miłosierdzia, co do duszy. - Przypomnijmy je sobie: grzeszących upominać; nieumiejętnych pouczać; wątpiącym dobrze radzić; strapionych pocieszać; krzywdy cierpliwie znosić; urazy chętnie darować; modlić się za żywych i umarłych - wyliczał.

Abp Skworc w Święto Miłosierdzia Bożego: Budujmy miłosierdziem, bo to ozdrowieńcza terapia   Biuro Prasowe Archidiecezji Katowickiej

Ciąg dalszy na następnej stronie:

Abp Skworc przekonywał, że ten katalog uczynków otwiera przed nami przestrzeń ich powszechnego praktykowania. Bo większość z nich może być realizowana zdalnie, bez konieczności wychodzenia z domu. - Korzystając ze znanych sposobów komunikacji - możemy: pouczać, dobrze radzić, upominać, pocieszać, urazy darować - wskazywał hierarcha.

Metropolita ten program działania połączył z tegorocznym hasłem Tygodnia Miłosierdzia: „Miłosierdziem budujemy Kościół Boży”, wziętym od Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego.

Na koniec zwracając się do wszystkich Czcicieli Bożego Miłosierdzia zaapelował mówiąc: "bądź miłosierny; nie bądź obojętny, włącz się w społeczną pomoc; w działania Caritas w twojej parafii; w wolontariat; w szkolne koła Caritas; włącz się w spełnianie uczynków miłosierdzia względem duszy."

- Budujmy miłosierdziem, uczynkami miłosierdzia nasze rodziny, parafie i społeczeństwo. To ozdrowieńcza terapia! - zakończył homilię abp Skworc.

Metropolita katowicki w Święto Miłosierdzia Bożego przewodniczył mszy św. w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Liturgia była sprawowana w Święto Caritas Archidiecezji Katowickiej za wszystkie jej dzieła i ludzi z nią związanych. Transmisja odbyła się na antenie diecezjalnego Radia eM oraz w Internecie.

II NIEDZIELA WIELKANOCNA MIŁOSIERDZIA BOŻEGO godz 12.00
Retransmisja Mszy św. w intencji Caritas Archidiecezji Katowickiej
Katedra Katowice