Mikołaj Konstanty: Nie wykupujmy leków na zapas

Sylwester Strzałkowski

publikacja 08.04.2020 10:38

- Nie wykupujmy leków na zapas - zaapelował w Radiu eM dr n. med. Mikołaj Konstanty, prezes Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej. Podał przykład paracetamolu, który z dnia na dzień zniknął z aptek.

Dr n. med. Mikołaj Konstanty, Prezes Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej Dr n. med. Mikołaj Konstanty, Prezes Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej
Dr n. med. Mikołaj Konstanty, Prezes Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej

Gość "Rozmowy poranka" Radia eM wyjaśnił, że stało się to pod wpływem doniesień medialnych, jakoby leki dotychczas stosowane przy COVID-19 były mniej skuteczne niż paracetamol. To spowodowało szturm do aptek po ten lek.

Prezes izby wyjaśnił, że choć w Indiach zmniejszono ilość produkowanej substancji czynnej, o czym donosiły media, to nasi producenci mają zapasy na 2-3 miesiące naprzód.

Mikołaj Konstanty wyraził opinię, że mimo ograniczeń w przemieszczaniu się w czasie pandemii nie powinno się wprowadzać internetowej sprzedaży leków. Zwrócił uwagę na opóźnienia w dostawie innych zamawianych w sieci towarów. W przypadku leków mogłoby to być dramatyczne w skutkach. Zachęcił do dobrosąsiedzkiej pomocy w kupowaniu lekarstw w aptekach. Nie wykluczył dostarczania leków do domów w sytuacjach skrajnych, ale tylko przy wykorzystaniu do tego odpowiednich służb.