Abp Skworc do młodych: Salą tronową może być twój pokój

Przemysław Kucharczak Przemysław Kucharczak

dodane 05.04.2020 13:36

Po raz pierwszy w Światowy Dzień Młodzieży w Niedzielę Palmową w katowickiej katedrze ławki były puste. Młodzi modlili się przed ekranami w swoich domach.

Abp Skworc do młodych: Salą tronową może być twój pokój Msza św. w katowickiej Katedrze była sprawowana bez udziału wiernych. Henryk Przondziono / Foto Gość

Z powodu epidemii młodzież uczestniczyła w 35. Światowym Dniu Młodzieży w katedrze w Katowicach on-line. Na samym tylko kanale parafii katedralnej w serwisie YouTube transmisja była włączona na 800 urządzeniach.

Już dzień wcześniej młodzi umawiali się na to spotkanie przez internet. Na młodzieżowej grupie z Raciborza-Brzezia jeden z chłopaków napisał tak: "Wypadałoby ustalić i siąść gdzieś w jednym miejscu, żebyśmy się nie szukali w katedrze. Proponuję przed ekranem 😅😂".

Zobacz też pod tym tekstem galerię przejmujących zdjęć z katedry bez młodych w Niedzielę Palmową

Młodzi przygotowywali się do tego spotkania już od tygodnia dzięki facebookowym profilom, m.in. duszpasterstwa młodzieży archidiecezji katowickiej. Wielu przeczytało orędzie papieża Franciszka.

Mszy św. w katedrze przewodniczył abp Wiktor Skworc. Ławki przed nim były puste, ale Eucharystia była transmitowana.

Codzienna audiencja u Króla

Przejmująco zabrzmiały w tych okolicznościach słowa arcybiskupa Skworca: - Trwa nauka on-line; kształcicie się zdalnie; spotykacie się z waszymi nauczycielami w przestrzeni wirtualnej - zagaił, po czym przeszedł do rzeczy: - Do tych obowiązkowych zajęć proponuję wam, a właściwie usilnie proszę, abyście sami dodali codzienną audiencję u Chrystusa Króla. Salą tronową może być twój pokój, twoje mieszkanie, a w nim tron - krzyż Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego Króla. Stań naprzeciw i powiedz tylko - oto jestem! I nie mnóż słów. On o Tobie wie wszystko i jak dobry nauczyciel będzie cię prowadził, abyś budował Jego królestwo!

Arcybiskup zachęcał młodych, żeby mimo trudnych zewnętrznych okoliczności zachowali w sercach postawę wdzięczności - i wobec Boga, i wobec ludzi. - Dlatego wołam i proszę każdego z was, młodzi: wstań i podziękuj. Nie będę wam podpowiadał, komu i za co macie dziękować; wiecie to dobrze. Ale myślę, że można wymienić dzisiaj jedną grupę. To ci, którzy zmagają się z tym nieznanym nam zagrożeniem. To ci, których określamy służbą zdrowia - wskazał.

Homilia Abp. Skworca na Światowy Dzień Młodzieży 2020. Biuro Prasowe Archidiecezji Katowickiej

Przychodzi mimo drzwi zamkniętych

Mówił też, że każda Msza św. jest powrotem do Wieczernika. Tam, na pierwszej Eucharystii, Jezus powiedział uczniom: "Pokój wam". - Przychodzi tam mimo drzwi zamkniętych. Jego przyjście - wtedy do uczniów, a dzisiaj do nas - mimo izolacji, to wielka łaska, łaska Eucharystii, łaska naszego spotkania. Dar pokoju jest nam bardzo potrzebny w tych niespokojnych czasach - powiedział abp Wiktor Skworc.

Wezwał młodych, żeby umocnieni spotkaniem z Chrystusem Królem byli wdzięczni i przekazali czytelny znak wdzięczności. - Jesteśmy razem, jesteśmy blisko mimo oddalenia: łączy nas miłość Chrystusa - wskazał. Na koniec wyraził nadzieję na spotkanie twarzą w twarz w katedrze.

Na kanale parafii katedralnej w serwisie YouTube ta Msza św. była wyświetlana jednocześnie na około 800 urządzeniach. Oprócz tego trwała też transmisja na kanale Radia Katowice i na falach Radia eM i Radia Katowice.

NIEDZIELA PALMOWA 5. 04. 2020 r godz 12.00
Homilia arcybiskupa Wiktora Skworca od minuty 28:40
Katedra Katowice