Katowice. Lekcja historii VR

msp

publikacja 02.04.2020 11:00

Muzeum Śląskie Centrum Wolności i Solidarności zachęca #zostańwdomu i zaprasza do wirtualnego zwiedzania swoich przestrzeni. Film można zobaczyć m.in. na Facebooku.

Katowice. Lekcja historii VR Wnętrze Muzeum Śląskie Centrum Wolności i Solidarności. Facebook/ SCWiS

Po izbie pamięci kopalni „Wujek” w Katowicach oprowadza były górnik Antoni Gierlotka.

To prawdziwy świadek historii - uczestnik strajku w grudniu 1981 roku, podczas którego doszło do brutalnej pacyfikacji strajku przez siły milicyjne oraz pluton specjalny ZOMO. W jej wyniku śmierć poniosło dziewięciu górników.

Wirtualny kustosz prowadzi zwiedzających pod pomnik-krzyż obok kopalni, ale także tłumaczy młodym odwiedzającym, czym były kartki i dlaczego w stanie wojennym internowano opozycjonistów.

Jak przekonują przedstawiciele muzeum, film w technologii VR (wirtualnej rzeczywistości) najlepiej oglądać w przeznaczonych do tego okularach. Jednak bez nich również możemy cieszyć się wirtualnym spacerem - "zwiedzać" można na smartfonie, tablecie czy monitorze komputera. Po przestrzeni ekspozycji można się wtedy "rozglądać", korzystając z kursora myszki (komputer) lub palca, jeśli oglądamy film na smartfonie.

- Zachęcamy do oglądania, a także wykorzystania naszego filmu w działaniach edukacyjnych - mówi Robert Ciupa, dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności.

Film dostępny jest na Facebooku oraz kanale YouTube. W obu miejscach wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę "Śląskie Centrum Wolności i Solidarności".