Kalwaria śląska - jak było w ubiegłych latach?

Przemysław Kucharczak Przemysław Kucharczak

publikacja 30.03.2020 17:30

Z powodu pandemii nie będzie w terminie spektaklu "Kalwaria śląska" w bazylice w Katowicach-Panewnikach. Przypomnijmy sobie te poruszające przedstawienia z ubiegłych lat. Niech nasze myśli będą blisko Męki i Zmartwychwstania Jezusa.

Kalwaria śląska - jak było w ubiegłych latach? Ecce homo - oto człowiek. Piłat z ubiczowanym Jezusem i arcykapłanami. Przemysław Kucharczak /Foto Gość

Bartek Słomka, absolwent AWF-u, trener i student architektury, w 2018 roku jako święty Piotr próbował bronić Jezusa mieczem. Budowlaniec Dawid Muskała jako Józef z Arymatei ściągał ciało Pana z krzyża. Co roku w poruszającym misterium "Kalwaria śląska" występowało ok. 50 aktorów. Sceną jest ogromna bazylika ojców franciszkanów w Katowicach-Panewnikach.

Ekipa przygotowująca te spektakle, wraz z chórzystami i muzykami grającymi na żywo, liczyła ok. 100 osób. Należą do niej m.in. lekarz medycyny, doktorantka chemii, mnóstwo młodzieży studenckiej i licealnej, oraz bracia franciszkanie. Jezusa aż osiem razy zagrał ojciec Kryspin Maćczak - zaczynał jeszcze jako kleryk. Za reżyserię odpowiadał Mariusz Kozubek, znany m.in. z  widowisk w Spodku i z Teatru Franciszka.

Organizatorzy zapowiadają, że Kalwaria śląska odbędzie się w późniejszym terminie. Na razie możemy przypomnieć sobie zdjęcia ze spektakli w poprzednich latach. Niech pomogą nam wchodzić w klimat zbliżającego się Wielkiego Tygodnia. Niech pomogą naszym myślom krążyć wokół Męki i Zmartwychwstania Jezusa.

Poniżej Kalwaria śląska w ubiegłych latach - galerie zdjęć