Region. Nowe ceny w komunikacji miejskiej

msp

publikacja 01.03.2020 15:00

Od niedzieli obowiązuje nowa taryfa w komunikacji zbiorowej Zarządu Transportu Metropolitalnego. Podrożały jednorazowe bilety papierowe, które mają także nową szatę graficzną.

Region. Nowe ceny w komunikacji miejskiej Nowe wzory biletów są zaprojektowane w pionowej orientacji, a nie tak jak było to dotychczas w poziomie. mat. pras. ZTM

Jedną z najważniejszych zmian jest obniżka cen w taryfie odległościowej, uproszczenie nazw biletów oraz wprowadzenie biletów wieloprzejazdowych. Pojawiło się również rozwiązanie umożliwiające m.in. grupowe przejazdy. – Nowy cennik to propozycja przede wszystkim bardziej elastyczna i uproszczona. Szczególnie zachęcamy do zapoznania się z taryfą odległościową, w której ceny zostały znacząco obniżone – przekonuje rzecznik prasowy ZTM Michał Wawrzaszek. – Drożeją jedynie bilety jednorazowe papierowe. Chcemy przekonywać podróżnych do tańszych i bardziej ekologicznych rozwiązań elektronicznych – dodaje.

Na nowych cenach oraz typach biletów zmiany się nie kończą. Od 1 marca dostępne w sprzedaży będą jednorazowe bilety papierowe o nowym wzorze graficznym. Najbardziej wyeksponowana jest informacja dotycząca tego, jaki jest to rodzaj biletu – na jedno miasto lub na 20 minut, na dwa miasta lub na 40 minut, czy na trzy miasta lub na 90 minut. – Wyróżnione zatem zostały te elementy, które dla pasażera są najważniejsze – wskazuje Wawrzaszek. Nowe bilety są również specjalnie zabezpieczone, m.in. przez użycie hologramu, papieru ze znakiem wodnym, czy numeratora typograficznego.

Papierowe bilety jednorazowe zakupione przed 1 marca nie stracą ważności. Bilety te będzie można wykorzystać na dotychczasowych zasadach do 14 marca. Po tym dniu również będą uprawniać do przejazdów, jednakże trzeba będzie każdorazowo do nich dokupić tzw. bilety uzupełniające o nominale 10 groszy – tak, aby sumaryczna cena biletów wcześniej zakupionych i uzupełniających była zgodna z obowiązującą taryfą.