Ku górze! Z bł. Piotrem Jerzym Frassatim

Karol Wundziński / xtom

publikacja 02.02.2020 01:00

Trasę z Wisły-Głębiec przez Łabajów na Stożek i z powrotem do Dziechcinki pokonało pięćdziesięciu "ciemnych typów" związanych z katowickim duszpasterstwem akademickim.

Ku górze! Z bł. Piotrem Jerzym Frassatim

Wśród uczestników byli modlący się o pomyślność swoich egzaminów studenci, młode małżeństwa, narzeczeni przygotowujący się do ślubu oraz klerycy i duszpasterze. Wszyscy na co dzień wspierają się w ramach Towarzystwa, odmawiając za siebie modlitwę „Pod twoją obronę”.

To była trzydziesta górska wyprawa śląskich Ciemnych Typów. Tym razem w drodze na szczyt towarzyszyły rozważania różańcowe, których tematyka dotyczyła pychy i indywidualizmu, a więc postaw ludzkich wpływających na relację z Bogiem i drugim człowiekiem.

Na szczycie odprawiona została Mszy św. Nie zabrakło czasu na rozmowy i na odpoczynek w schronisku przy gorącej herbacie i szarlotce.

Towarzystwo Ciemnych Typów założył sam bł. Frassati w 1924, na rok przed zakończeniem edukacji. Chciał wówczas podtrzymać więzi z przyjaciółmi kończącymi studia. „Drabowie i drabinki”, „cwaniacy” – bo tak mówili o sobie – oddawali się pomocy bliźniemu, żartowali, dodawali otuchy w trudzie codziennego życia i dużo się za siebie modlili. Prócz Turynu miejscem spotkań uczynili góry.

Poniżej publikujemy galerię ze zdjęciami z wyprawy.