Wyścig do parlamentu

prze

publikacja 11.10.2019 18:31

Być może jeszcze nie wszyscy już zdecydowani, kogo poprzeć w wyborach 13 października. "Gość Katowicki" proponuje więc krótki przegląd kandydatów.

Wyścig do parlamentu Wybory do parlamentu odbędą się 13 października 2019 roku. Karolina Pawłowska /Foto Gość

Nie jesteśmy w stanie wymienić wszystkich. Wspominamy tych z pierwszych miejsc na listach. Jeśli w przeszłości kandydaci już zasiadali w Sejmie i tam wyróżnili się przy głosowaniach w sprawach światopoglądowych, ważnych dla chrześcijan – również to przypominamy.

SEJM

Okręg nr 29

Powiaty gliwicki i tarnogórski oraz Bytom, Gliwice, Zabrze

Komitet wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe wystawiło na „jedynce” Andrzeja Pilota, samorządowca i członka PSL, byłego prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Komitet Prawo i Sprawiedliwość z nr 1 wystawiło Bożenę Borys-Szopę, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Warto też zwrócić uwagę na startującą z nr 7 poseł Barbarę Dziuk, która w 2016 r. – w przeciwieństwie do większości kolegów z partii – miała odwagę poprzeć obywatelski projekt całkowicie zakazujący aborcji.

Sojusz Lewicy Demokratycznej dał w Gliwicach jedynkę Wandzie Nowickiej, radykalnej warszawskiej feministce, która domaga się prawa kobiet aborcji, czyli zabijania dzieci przed narodzeniem. Konfederacja Wolność i Niepodległość wystawiła na pierwszym miejscu Sebastiana Dziębowskiego, terapeutę uzależnień, radnego Zabrza, społecznika i rapera. Koalicja Obywatelska stawia na Martę Golbik z PO, która w Sejmie nie poparła ani zwiększenia ochrony życia dzieci przed narodzeniem, ani nawet ograniczenia niedzielnego handlu. Bezpartyjni i Samorządowcy – na Roberta Rabusa, nauczyciela i radnego Bytomia.


Okręg nr 30

Powiaty mikołowski, raciborski, rybnicki, wodzisławski oraz Jastrzębie-Zdrój, Rybnik, Żory

„Jedynkę” na liście PSL dostał Grzegorz Piliszek z Kukiz 15, socjolog z Żor.

Na liście PiS pierwszy jest Bolesław Piecha z Rybnika, były minister zdrowia, a drugi obecny minister ds. pomocy humanitarnej, Michał Woś z Raciborza. Z nr 7 startuje poseł Teresa Glenc z Gorzyczek, która w 2016 r. poparła obywatelski projekt „Stop aborcji” – wbrew większości posłów PiS, którzy wtedy opowiedzieli się przeciw pełnemu zakazowi aborcji; jest ona też wiceprzewodniczącą Parlamentarnego Zespołu na rzecz Prawa do Życia.

SLD jedynkę dało Maciejowi Kopcowi z Wiosny Roberta Biedronia. Z pierwszego miejsca z Konfederacji startuje Roman Fritz, przedsiębiorca z Rybnika. Koalicja Obywatelska dała jedynkę posłowi Markowi Krząkale z PO, który, jak wynika z jego głosowań, opowiadał się za zwiększeniem dostępności aborcji i nie chciał ograniczeń w niedzielnym handlu; w poprzedniej kadencji popierał m.in. zgłoszoną przez Annę Grodzką ustawę o uzgodnieniu płci. Bezpartyjni i Samorządowcy postawili na Macieja Urbańczyka, biznesmena z Rybnika.


Okręg nr 31

Powiat bieruńsko-lędziński oraz Chorzów, Katowice, Mysłowice, Piekary Śl., Ruda Śl., Siemianowice Śl., Świętochłowice, Tychy

Jedynkę na liście PSL dostała Aleksandra Jelonek ze Ślązoków Razem, partii o wyraźnie antypolskim obliczu, bibliotekarka z Chorzowa. Listę PiS otwiera premier Mateusz Morawiecki, a kolejne miejsca za nim zajmują tacy politycy z regionu, jak Michał Wójcik, Jerzy Polaczek, Andrzej Sośnierz i Maria Nowak.

SLD postawiło na Macieja Koniecznego z partii Razem, warszawiaka rodem ze Śląska, który mówi sporo o gospodarce, ale też publikował w internecie plakat z Matką Bożą Częstochowską w tęczowej aureoli. W Konfederacji „jedynkę” dostał Dobromir Sośnierz, w poprzedniej kadencji europoseł.

W Koalicji Obywatelskiej z nr 1 startuje Borys Budka, wiceprzewodniczący PO i były minister sprawiedliwości, znany z ostrego atakowania rządzących; głosuje jak wszyscy w głównym nurcie Platformy, czyli za prawem do aborcji, za „uzgodnieniem płci” (projekt Anny Grodzkiej, zawetowany przez prezydenta Dudę), przeciw ograniczeniu handlu w niedziele.


Okręg nr 27

Powiaty bielski, cieszyński, pszczyński, żywiecki oraz Bielsko-Biała

Z PSL z nr 1 startuje Mirosław Szelma, polityk samorządowy tej partii, były wicewojewoda śląski, wiceprezes Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów.

Listę Prawa i Sprawiedliwości otwiera Stanisław Szwed z Grodźca, wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej; powiat pszczyński na liście PiS reprezentuje Grzegorz Gaża, przedsiębiorca, obecny radny sejmiku, oraz Marcela Kanafek-Lewandowska, radna Pszczyny, pedagog i mediator sądowy.

SLD wystawia na czele listy Przemysława Koperskiego, członka tej partii, prawnika z Bielska-Białej. Konfederacja – Bronisława Foltyna z partii Korwin, przedsiębiorcę z Bielska. Koalicja Obywatelska wystawia z nr 1 obecną posłankę PO-KO Mirosławę Nykiel, która w głosowaniach nad sprawami światopoglądowymi głosowała niezgodnie z nauką Kościoła lub była nieobecna.

SENAT

Okręg nr 70

Powiaty gliwicki i tarnogórski oraz Gliwice

Koalicja Obywatelska wystawia do senatu Zygmunta Frankiewicza, który od 26 lat jest prezydentem Gliwic – to najdłużej sprawujący urząd włodarz miasta w Polsce. Jeśli zwycięży w tych wyborach, w Gliwicach odbędą się przedterminowe wybory na prezydenta miasta.

Naprzeciw niego staje Krystian Probierz, kandydat Prawa i Sprawiedliwości, profesor nauk technicznych i geolog, były dziekan Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej. Profesor również jest gliwiczaninem. Jest senatorem obecnej kadencji; w wyborach w 2015 r. w okręgu gliwicko-tarnogórskim uzyskał 61 271 głosów.


Okręg nr 71

Bytom, Zabrze

O fotel senatora z ramienia Koalicji Obywatelskiej stara się Halina Bieda z PO z Bytomia, dyrektor Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.  Prawo i Sprawiedliwość reprezentuje Andrzej Misiołek, również z Bytomia, nauczyciel akademicki, obecny senator.


Okręg nr 72

Powiaty raciborski, wodzisławski oraz Jastrzębie-Zdrój i Żory

Kandydatem Prawa i Sprawiedliwości jest Ewa Gawęda, fotograf z Syryni. Jest żoną ministra Adama Gawędy, wiceministra energii ds. górnictwa, który w kończącej się kadencji jest też senatorem PiS.

Naprzeciw niej stanie wystawiony przez Koalicję Obywatelską Marek Migalski rodem z Raciborza. W przeszłości był europosłem wybranym z listy PiS. Po wykluczeniu go z tej partii, działał w nieistniejącej już partii Polska Jest Najważniejsza.


Okręg nr 73

Powiaty mikołowski, rybnicki oraz Rybnik

Kandydatem Ślązoków Razem, czyli śląskiej partii prezentującej daleko posunięty dystans wobec polskości, jest Paweł Helis. Z Prawa i Sprawiedliwości startuje Wojciech Piecha, obecny senator, a wcześniej rany Rybnika. Koalicja Obywatelska wystawia Grzegorza Wolnika z PO, radnego sejmiku śląskiego, byłego przewodniczącego tej instytucji.


Okręg nr 74

Chorzów, Piekary Śl., Ruda Śl., Siemianowice Śl., Świętochłowice

Specyficzna sytuacja wytworzyła się w tym okręgu, ponieważ startują tutaj kandydaci, zabiegający o ten sam elektorat. Dawid Kostempski, były prezydent Świętochłowic i były polityk PO, startuje z własnego komitetu o nazwie „Komitet Wyborczy Wyborców Koalicja Obywatelska Dawid Kostempski”. Może on odebrać część głosów kandydatowi komitetu „Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni” – a tym kandydatem jest Henryk Mercik, jeden z liderów Ruchu Autonomii Śląska i Śląskiej Partii Regionalnej. H. Mercikowi z kolei głosy może odbierać również kandydat Ślonzoków Razem, Leon Swaczyna z Rudy Śląskiej...

Czwartym kandydatem jest wystawiona przez Prawo i Sprawiedliwość Dorota Tobiszowska, prawnik z Rudy Śląskiej.


Okręg nr 75

Powiat bieruńsko-lędziński oraz Mysłowice i Tychy

Koalicję Obywatelską reprezentuje Gabriela Morawska-Stanecka z Wiosny Roberta Biedronia, która przedstawia się jako „adwokatka”. Z Prawa i Sprawiedliwości startuje obecny senator Czesław Ryszka, dziennikarz i autor książek o tematyce społeczno-religijnej.


Okręg nr 78

Powiaty bielski i pszczyński oraz Bielsko-Biała

Koalicja Obywatelska wystawia Agnieszkę Gorgoń-Komor, lekarza i radną PO z Bielska-Białej. Prawo i Sprawiedliwość reprezentuje Andrzej Kamiński z Dankowic, absolwent krakowskiej AGH, nauczyciel i urzędnik, a także prezes Akcji Katolickiej w diecezji bielsko-żywieckiej; był radnym sejmiku, a w kończącej się kadencji jest senatorem.


Okręg nr 80

Katowice

Z Prawa i Sprawiedliwości startuje Bronisław Korfanty, który w przeszłości był senatorem PiS już dwukrotnie. Koalicja Obywatelska stawia na Marka Plurę z PO, byłego posła i europosła.