Senior za kółkiem

Przemysław Kucharczak Przemysław Kucharczak

publikacja 11.10.2019 17:21

Seniorzy mieli możliwość poćwiczyć kontrolowane poślizgi i zawisnąć w pasach w dachującym samochodzie - a właściwie jego symulatorze.

Senior za kółkiem Seniorzy mogli skorzystać z symulatora dachującego samochodu. Przemysław Kucharczak /Foto Gość

Warsztaty dla seniorów „Kierowca 60 PLUS – 40 lat minęło. Doświadczenie a rutyna” odbyły się na Stadionie Śląskim. W czasie pierwszej części spotkania około 30 seniorów uczestniczyło w wykładach.

Była mowa o aktualnych przepisach ruchu drogowego. Psycholog transportu mówiła o zmianach mentalnych i biologicznych zachodzących w starszym wieku oraz ich wpływie na prowadzenie pojazdów. Później przyszedł czas na sprawdzenie umiejętności praktycznych.

- W latach 2016-2018 na chorzowskich drogach doszło do 2707 zdarzeń, z czego ponad 550 spowodowały osoby „60 plus”. Chcemy więc zachęcić starsze osoby do badań. Należy zbadać wzrok i refleks - mówi Sebastian Imiołczyk, rzecznik prasowy policji w Chorzowie.

Policjant podkreśla, że wśród osób starszych również są świetni kierowcy. - Pamiętajmy przy tym, że kiedy się starzejemy, nasz wzrok i refleks również się starzeją - zaznacza. - Absolutnie nie stygmatyzujemy kierowców 60 plus! W tej grupie są jednak także 70-latkowie, a nawet 90-latkowie, którzy dalej siadają za kierownicę. Jeśli stan zdrowia im na to pozwala, nie mamy nic przeciwko temu. Trzeba jednak mieć świadomość, że wjeżdżając na drogę, ponoszę pewną odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale też za innych użytkowników dróg. Osoba starsza powinna odpowiadać sobie na pytanie: czy jeszcze mogę jeździć, czy powinienem zasięgnąć porady lekarza i przejść szczegółowe badania? - mówi.

Dodatkowym cel spotkania było przypomnienie przepisów ruchu drogowego, zwłaszcza tych, które w ostatnim czasie się zmieniły. - Niektórzy z naszych gości zdawali prawo jazdy 40 lat temu i dawniej - wyjaśnia rzecznik. - Proponujemy też seniorom możliwość sprawdzenia się na zajęciach praktycznych, m.in. z kontrolowanym poślizgiem, oczywiście z instruktorem - dodaje.

Poniżej galeria zdjęć