Prezydent na przysiędze śląskich terytorialsów

prze /13 ŚBOT

publikacja 17.08.2019 11:18

Prezydent Andrzej Duda przyjechał na przysięgę śląskich żołnierzy obrony terytorialnej. Złożyli ją w najpiękniejszej dzielnicy Katowic - na Nikiszowcu.

Prezydent na przysiędze śląskich terytorialsów W przysiędze śląskich terytorialsów na Nikszowcu w Katowicach uczestniczył prezydent Andrzej Duda. 13 ŚBOT

Prezydent Andrzej Duda 16 sierpnia po raz pierwszy brał udział w przysiędze żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Podziękował na Nikiszowcu żołnierzom WOT za ich "poświęcenie" i "gotowość, aby przygotować się do obrony ojczyzny i jej służyć". - Jesteście istotnym elementem modernizacji polskiej armii - powiedział.

Zaprzysiężenie odbyło się w katowickiej dzielnicy Nikiszowiec, na pl. Wyzwolenia, gdzie sto lat temu przysięgę składali śląscy powstańcy. Dzisiejsi terytorialsi ze Śląska są ich spadkobiercami. W plebiscycie w 1921 r. Nikiszowiec, wtedy jeszcze jako gmina, opowiedział się praktycznie całkowicie za włączeniem do Polski. Tu też toczyły się ciężkie walki, dlatego właśnie te dzielnica została wybrana na miejsce uroczystej przysięgi żołnierzy 13. Śląskiej Brygady OT.

Podczas przysięgi wojskowej awans na stopień kapitana odebrała por. Krystyna Koczy, kurier Armii Krajowej.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział do śląskich terytorialsów: - Jesteście świetnie przygotowani, żeby nieść pomoc tym, którzy pomocy będą potrzebować, jesteście zawsze blisko, jesteście zawsze gotowi. Oby nigdy nie było wojny, ale w sytuacji takiego zagrożenia to właśnie wy będziecie wspierać wojska operacyjne. To jest bardzo ważna rola, bo wy doskonale znacie teren, na którym przyjdzie wam operować - stwierdził.

Tradycje 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Podczas przysięgi została też odczytana decyzja ministra obrony narodowej w sprawie przejęcia tradycji oddziałów i organizacji walczących o powrót Śląska do Polski, a także ustanowienia święta 13. Śląskiej Brygady OT.

13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej im. ppłk. dypl. Tadeusza Puszczyńskiego ps. "Konrad Wawelberg" (specjalisty od działań nieregularnych w czasie III powstania śląskiego), przyjmuje dziedzictwo tradycji:

1) Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska - Centrali Wychowania Fizycznego (1919-1921);

2) Referatu Destrukcji Wydziału Plebiscytowego Ministerstwa Spraw Wojskowych (1920- 1921);

3) Polskiego Komisariatu Plebiscytowego (1920-1921);

4) Dowództwa Obrony Plebiscytu i Inspektoratów Obrony Plebiscytu (1920-1921);

5) Naczelnej Komendy Wojsk Powstańczych (1921);

6) Dowództwa Oddziałów Dywersyjnych (1921).

Wręczenie proporców rozpoznawczych

Ważnym elementem uroczystości było oficjalne wręczenie proporców rozpoznawczych dowódcy 13. Śląskiej Brygady OT im. ppłk. dypl. Tadeusza Puszczyńskiego ps. "Konrad Wawelberg" oraz dowódcy 131. Batalionu Lekkiej Piechoty. Proporce rozpoznawcze są symbolami rozpoznawczymi jednostek wojskowych i pododdziałów.

Barwy proporców nawiązują do opasek noszonych przez powstańców śląskich w stopniach oficerskich. Żółta żyłka nawiązuje do barw województwa śląskiego.

Na proporcu dowódcy 13. ŚBOT widnieje Orzeł Biały ze sztandaru powstańczego. Pod jego szponami wieniec z gałęzi dębowych, który był odznaką noszoną przy pasach przez dowódców z Grupy "Wawelberga". Na proporcu dowódcy 131. Batalionu Lekkiej Piechoty widnieje orzeł górnośląski według wzoru używanego w okresie II Rzeczypospolitej.