Prezydent RP: Śląsk pozostanie w przyszłości podporą polskiej ekonomii

Agata Nurek /Radio eM

publikacja 16.08.2019 17:56

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w uroczystej sesji Sejmiku Województwa Śląskiego. W Sali Sejmu Śląskiego prezydent mówił, że "Śląsk pozostanie w przyszłości podporą polskiej ekonomii".

Prezydent RP: Śląsk pozostanie w przyszłości podporą polskiej ekonomii Prezydent Duda wziął udział w uroczystej sesji Sejmiku Województwa Śląskiego. Agata Nurek /Radio eM

Zanim prezydent Duda wygłosił uroczyste przemówienie, odsłonił tablicę upamiętniającą 100. rocznicę powstań śląskich. Z mównicy sejmowej  złożył hołd wszystkim ich uczestnikom. W gmachu Sejmu Śląskiego A. Dudę przywitał zespół Mały Śląsk:

W trakcie przemówienia prezydent podkreślił, że Warszawa też pamięta o bohaterach ze Śląska:

Wizyta prezydenta nie kończy dzisiejszych obchodów w Katowicach. Wieczorem historyczny gmach Sejmu Śląskiego, dzisiejszy Śląski Urząd Wojewódzki, zostanie otwarty dla zwiedzających. Wyjątkową atrakcję przygotowano na godz. 21.30. Od tego czasu co pół godziny aż do północy na fasadzie budynku będzie prezentowany specjalny pokaz multimedialny o tematyce historycznej.

Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa katowickiego IPN na prośbę Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach ufundowało tablicę upamiętniającą miejsce wybuchu I powstania śląskiego w Piotrowicach koło Karwiny na terenie dzisiejszej Republiki Czeskiej. Dziś [16.08.19] też odbędzie się jej odsłonięcie. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 18 panelem dyskusyjnym "I Powstanie Śląskie w sztukach wizualnych, filmie i muzyce", a towarzyszyć mu będzie otwarcie wystawy "Śląsk - droga do Niepodległej". Później nastąpi odsłonięcie tablicy. Jest to pierwsze upamiętnienie powstań śląskich poza granicami kraju, wykonane przez IPN.