Tramwaj powstańczy rusza w trasę po aglomeracji śląskiej

Przemysław Kucharczak Przemysław Kucharczak

dodane 13.08.2019 14:11

Bilet na tramwaj powstańczy dostaniesz za darmo.

Tramwaj powstańczy rusza w trasę po aglomeracji śląskiej Tramwaj powstańczy to blisko 70-letni pojazd, wyprodukowany w Chorzowie. Przemysław Kucharczak /Foto Gość

To tramwaj linii specjalnej nr 100. Rusza w trasę z okazji 100. rocznicy wybuchu I powstania śląskiego.

Swoją trasę zacznie 14 sierpnia 2019 r. w Mysłowicach, gdzie 100 lat temu doszło do masakry śląskich górników i ich rodzin. To wydarzenie było bezpośrednią przyczyną wybuchu I powstania śląskiego. W Mysłowicach właśnie odbędą się 14 sierpnia główne uroczystości - o 15.00 Msza św. w kościele Ścięcia św. Jana Chrzciciela w intencji poległych powstańców i o 18.30 rekonstrukcja historyczna tamtych wydarzeń oraz wielki koncert na terenie byłej kopalni Mysłowice przy ul. Świerczyny.

15 sierpnia, w dniu defilady, tramwaj będzie stał na rondzie przy Spodku w Katowicach. Następnego dnia tramwaj rusza w trasę. Będzie w drodze aż do 24 sierpnia. Odwiedzi różne zakątki śląskiej aglomeracji. Przejazd nim jest bezpłatny.

Wraz z pasażerami tramwajem powstańczym będą podróżować ludzie w strojach sprzed stu lat. Będą wśród nich członkowie bractw rekonstrukcji historycznej, którzy odtwarzają czas powstań śląskich. W tramwaju będzie też można pośpiewać śląskie i powstańcze piosenki. Przygrywać będzie do nich akordeonista.

- Będzie można skosztować śląskich maszketów w tym tramwaju i będzie można spotkać Wojciecha Korfantego. Wcieli się w niego aktor Dariusz Niebudek - zapowiada Andrzej Zawada, rzecznik Tramwajów Śląskich.

Sam tramwaj powstańczy jest pojazdem zabytkowym. - To nasz najstarszy, sprawny tramwaj, wybudowany w 1953 roku. Producentem tego tramwaju typu "N" była ówczesna wytwórnia konstrukcji stalowych "Konstal" w Chorzowie - mówi Bolesław Knapik, prezes Tramwajów Śląskich.

Na dole strony - galeria zdjęć tramwaju powstańczego

Tagi: