Mysłowice. Nastolatek utonął w stawie Hubertus

MSP/ PAP/ radio eM

publikacja 21.06.2019 10:45

Ciało 12-letniego chłopca w nocy z czwartku na piątek odnaleźli płetwonurkowie. Ustaleniem dokładnych okoliczności zdarzenia zajmują się teraz śledczy.

Mysłowice. Nastolatek utonął w stawie Hubertus Decydując się na wypoczynek nad wodą, warto pamiętać o przestrzeganiu podstawowych reguł bezpieczeństwa. Roman Koszowski /Foto Gość

Poszukiwania rozpoczęto po tym jak na plaży przy brzegu zbiornika znaleziono porzucone ubranie. Po północy do akcji włączyli się strażacy, którzy rozpoczęli także poszukiwania w wodzie.

– Poszukiwania koncentrowały się w rejonie, gdzie znaleziono ubranie. Do akcji włączył się zastęp płetwonurków z jednostki w Bytomiu. Około drugiej w nocy odnaleziono w wodzie ciało dziecka – relacjonował oficer prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Mysłowicach mł. bryg. Wojciech Chojnowski.

Obecny na miejscu lekarz stwierdził zgon chłopca. Okoliczności jego utonięcia wyjaśnia miejscowa policja.

Staw Hubertus, w którym utonął chłopiec, to latem popularne miejsce rekreacji. Można tam korzystać m.in. z plaży, a w określonych godzinach kąpielisko jest częściowo strzeżone. Tegoroczny sezon zainaugurowano tam w minioną środę.

Utonięcie 12-latka to kolejne w ostatnim czasie w woj. śląskim tragiczne zdarzenie nad wodą. 11 czerwca w zbiorniku Pogoria III w Dąbrowie Górniczej utonął 18-latek, który wskoczył do wody z roweru wodnego. Ratownicy wyłowili jego ciało po wielogodzinnych poszukiwaniach. 1 czerwca w innej części tego jeziora utonął kąpiący się 63-latek. Oprócz tego w województwie śląskim odnotowano jeszcze utonięcia w Gliwicach i Raciborzu.

Służby apelują o rozsądek, niewchodzenie do wody, gdy jest się rozgrzanym i po alkoholu. – To mit, że większość osób tonie pod wpływem alkoholu. Z policyjnych statystyk wynika, że jedynie co 5 osoba była po spożyciu alkoholu. Dlaczego toną? Bo nie ma w Polsce kultury pływackiej – mówił w rozmowie z radiem eM Leszek Naziemiec, pływak ekstremalny i wykładowca AWF. Wskazywał na statystyki: w 2017 roku w grupie poniżej 18 roku życia odnotowano 33 utonięcia. W przedziale wiekowym 18–30 lat już ponad sto.

Słuchaj całej rozmowy z Leszkiem Naziemcem: Fala utonięć: tragiczne wypadki w Gliwicach, Raciborzu i Dąbrowie Górniczej