Abp Skworc: Dzięki postawie adoracji stajemy się jedno z Chrystusem

ks. Sebastian Kreczmański

publikacja 20.06.2019 18:00

Metropolita katowicki przewodniczył w katedrze Chrystusa Króla Eucharystii na zakończenie centralnej procesji Bożego Ciała

Abp Skworc: Dzięki postawie adoracji stajemy się jedno z Chrystusem Katowicka procesja Bożego Ciała przechodzi przez ścisłe centrum miasta Krzysztof Gawor

„Postawa adoracji wobec Tego, którego przyjmujemy wynika z przyjęcia Eucharystii. Powoduje ona, że stajemy się jedno z Chrystusem i już teraz kosztujemy zadatku piękna liturgii niebieskiej”. Taką myślą podczas homilii podzielił się abp Wiktor Skworc na zakończenie centralnej procesji Bożego Ciała w Katowicach.

Ulicami Katowic przeszła centralne procesja Bożego Ciała. Na jej zakończenie metropolita katowicki celebrował w katedrze Chrystusa Króla Eucharystię.

- W naszej wspólnocie celebrujemy - uobecniamy - pamiątkę męki i śmierci Chrystusa; uobecniamy Jego ofiarę i przyjmujemy pokarm pielgrzymów. Czynimy to wszystko na Jego pamiątkę! - mówił abp Skworc podczas homilii. Kaznodzieja podkreślił, że przez Eucharystię, w akcie osobowego spotkania z Panem „dojrzewa także posłannictwo społeczne”. - Eucharystia ma na celu przełamanie barier nie tylko między Panem a nami, ale także i przede wszystkim barier odgradzających nas od siebie nawzajem - zauważył.

- Wypełniając nasze społeczne posłannictwo – celebrujemy dziękczynienie – niwelując odgradzające bariery - również zastępczo - za tych, którzy nie wierzą i nie dziękują; nie dziękują, bo nie wierzą w Stworzyciela nieba i ziemi, i w Jezusa Chrystusa, Jego Syna Jedynego - powiedział. Dodał również, że modląc się w eucharystycznej obecności Chrystusa, nigdy nie jesteśmy sami. - Wtedy Jezus zawsze modli się z nami i za nami; modli się za swoich uczniów - stwierdził abp Skworc.

Po chwili cytując fragment książki J. Ratzingera „Bóg jest blisko nas” dodał, że „wtedy zawsze modli się z nami cały celebrujący Eucharystię Kościół! I podejmuje wezwanie - polecenie „Wy dajcie im jeść”!

Arcybiskup podkreślił również, że umocnieni spotkaniem z Panem mamy głosić w mocy Bożego Ducha „najkrótszą katechezę, która znalazła swoje miejsce w liturgii i zaspokaja głód prawdy: „Chrystus umarł, Chrystus zmartwychwstał, Chrystus powróci”. - Mocni spotkaniem z Panem, idźmy na cały świat i głośmy w mocy Bożego Ducha tę prawdę wszelkiemu stworzeniu! - mówił. Podkreślił, że w pierwszej kolejności mamy głosić poprzez świadectwo swojego życia opartego na „eucharystycznym stylu życia, pełnym ducha ofiary i miłości”.

- Powinniśmy naśladować samego Chrystusa, który umierając na krzyży, modlił się za swoich nieprzyjaciół słowami: „Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią” (Łk 23,34). Czyńmy podobnie – nawet jeśli przychodzi nam to z trudnością - zauważył. Wraz z metropolitą katowickim przy ołtarzu katedry Chrystusa Króla modlili się katowiccy biskupi pomocniczy, abp senior Damian Zimoń, księża posługujący w seminarium duchowny oraz kurii metropolitalnej. Nie zabrakło również sióstr zakonnych, alumnów śląskiego seminarium oraz licznie zgromadzonych wiernych świeckich. W Eucharystii wzięły także udział kompanie honorowe wojska oraz policji wraz z orkiestrą dętą, jak i przedstawiciele grup rekonstrukcyjnych.