Pamięć o śląskich powstańcach

Martyna Chodykin

publikacja 16.06.2019 20:04

Msza Święta, defilada i inscenizacja historyczna - inauguracja setnej rocznicy Powstań Śląskich w Pszczynie.

Inscenizacja historyczna przedstawiała trzy powstania oraz plebiscyt na Śląsku. Inscenizacja historyczna przedstawiała trzy powstania oraz plebiscyt na Śląsku.
Martyna Chodykin /Foto Gość

Oficjalne obchody rozpoczęły w niedzielę 16 czerwca uroczystą Eucharystią, którą sprawował arcybiskup Wiktor Skworc. Ze względu na pogodę, Msza Święta została przeniesiona do kościoła pw. Wszystkich Świętych.

- Imionami i nazwiskami powstańców znaczono wiele ulic i placów. Najważniejsza jest jednak pamięć serca, która wypowiada wdzięczność nas wszystkich, spadkobierców powstańczego czynu i Górnośląskiej Ziemi, jej tradycji, kultury, wartości i bogactw - mówił w czasie homilii metropolita katowicki.

Arcybiskup przywołał postaci bohaterów tamtych dni: Wojciecha Korfantego, ks. Skowrońskiego, Karola Miarkę, bł. ks. Józefa Czepmiela oraz rzesze patriotów, którzy budzili polską świadomość na Górnym Śląsku. Dodał także, że nie wolno zapomnieć o matkach, które z macierzyńską czułością przekazywały przez pokolenia miłość do bliskiej sercu Polski. - Rodzina i Kościół, to były bastiony polskiego ducha, kumulujące miłość i tęsknoty pokoleń za powrotem do Macierzy, do Ojczyzny - Matki - mówił arcybiskup Skworc.

Po Mszy w kierunku starówki wyruszyła defilada służb mundurowych, wojskowych oraz harcerzy. Na rynku głos zabrali przedstawiciele władz oraz odczytany został apel pamięci. Następnie rozpoczęło się niezwykłe widowisko „Powstania Śląskie”. Z tej okazji powstała replika bramy powitalnej z 1922 roku, a stworzona scenografia pomogła widzom przenieść się w lata 20. ubiegłego wieku. Półtoragodzinną inscenizację przygotowała Grupa Rekonstrukcji Historycznych i Kurkowe Bractwo Strzeleckie z Pszczyny z gościnnym udziałem grup rekonstrukcyjnych z naszego regionu. Przedstawiała ona trzy powstania oraz plebiscyt, a także scenę przyłączenia Śląska do macierzy.

Świętowanie urozmaicił piknik rodzinny w Parku Zamkowym, na którym można było zobaczyć między innymi sprzęt służb mundurowych.

Wydarzenie objęte zostało narodowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz patronatami honorowymi Ministra Obrony Narodowej i Marszałka Województwa Śląskiego.