Jest zwycięzca plebiscytu Bohater Katechezy

prze

publikacja 01.06.2019 07:45

Zgromadził 6685 głosów. Plebiscyt Bohater Katechezy archidiecezji katowickiej w 2019 roku wygrał...

Ks. Robert Uflant SDS Ks. Robert Uflant SDS
Zespół Szkół Technicznych w Mikołowie

Zwycięzcą okazał się ks. Robert Uflant, salwatorianin, katecheta w Zespole Szkół Technicznych w Mikołowie. Zgromadził 6685 głosów.

Drugie miejsce zajął ks. Rafał Kaca, katecheta w Zespole Szkół nr 2 im. ks. J. Tischnera w Żorach. Otrzymał 3897 głosów.

Trzecie miejsce na podium zdobyła Danuta Gospodarek, katechetka w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Paniówkach. Oddano na nią 2526 głosów.

Rywalizacja o trzecie miejsce była zażarta do końca. Ksiądz Piotr Larysz, katecheta w Technikum nr 1 w Knurowie, ostatecznie dał się wyprzedzić o zaledwie 319 głosów.

- Każdy ze zgłoszonych już jest zwycięzcą. Natomiast głosowanie to forma zabawy - mówi Anna Meslin z katolickiego stowarzyszenia "Civitas Christiana", organizatora plebiscytu.

O zwycięzcy plebiscytu napiszemy więcej w papierowym "Gościu Katowickim".

Na następnych dwóch stronach - sylwetki wszystkich dziesięciu katechetów, zgłoszonych do plebiscytu w 2019 r.

Ks. Robert Uflant SDS

Zespół Szkół Technicznych w Mikołowie

Ks. Robert Uflant SDS

W tym roku włączył uczniów w projekt „Śladami Jana Pawła II”. Były wizyty w Wadowicach, Kalwarii Zebrzydowskiej i Krakowie, ale też nakręcony przez młodych film „Ku wolności wyswobodził nas Chrystus”, wystawa prac plastycznych, prezentacja multimedialna o papieżu z Polski.

Zainicjował współpracę uczniów z seniorami z Salvator Parku: wspólną lekturę książek, kolędowanie, a czasem zwykłą pomoc.

Organizuje Maraton czytania Pisma Świętego, przedstawienia, wyjazdy do kina; dwa razy samorząd wybierał go na rzecznika praw ucznia.

Ks. Rafał Kaca

Zespół Szkół nr 2 im. ks. J. Tischnera w Żorach

Ks. Rafał Kaca

Jego uczniowie napisali w zgłoszeniu, że jest nie tylko katechetą, ale dla wielu również wychowawcą, przyjacielem i mentorem. Odpowiada na każde pytanie, i na te o religii, i na te z nią niezwiązane. „Wspiera nas, pomaga rozwiązywać problemy, rozmawia, kiedy tego potrzebujemy” – stwierdzili.

Lubi też z młodymi żartować, a na wycieczkach jest ich przewodnikiem po polskich miastach. „Potrafi zaciekawić wszystkim, o czym opowiada”.

Danuta Gospodarek

Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Paniówkach

Danuta Gospodarek

Od lat prowadzi w szkole wolontariat: a to zbiórkę nakrętek dla niepełnosprawnego chłopca, a to pampersów i środków czystości dla hospicjum dla dzieci w Tychach, a nawet piórników dla Fundacji „Dzieci Afryki. Zbiera też środki na utrzymanie schroniska dla zwierząt w Ćwiklicach.

Bardzo zaangażowała się w życie swoich uczennic, dziś już absolwentek, z ośrodka dla niepełnosprawnych w Mikołowie-Borowej Wsi. Współpracowała z ich opiekunami i – jak relacjonuje dyrektor SP w Paniówkach – była dla nich mamą, jakiej dziewczynki nie miały. Do dziś utrzymuje z nimi kontakt, cieszy się ich sukcesami, martwi porażkami. Jest dla nich łącznikiem ze światem osób pełnosprawnych.

Bogumiła Bąkowska

Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 w Rybniku

Bogumiła Bąkowska

Uczniowie dwukrotnie przyznali jej „Korczakowski Medal Uśmiechu”, czyli szkolne wyróżnienie dla najsympatyczniejszego nauczyciela. „Lekcje prowadzone przez panią Bogusię są zawsze interesujące, radosne i twórcze. Wykonujemy prace plastyczne, śpiewamy i modlimy się za najbliższych” – czytamy w zgłoszeniu. „Od zawsze przygotowuje nas do spowiedzi i doprowadza do I Komunii Świętej”.

Zorganizowała I Bal Wszystkich Świętych. Uczniowie spotykają ją też w kościele, gdzie przygotowuje z nimi oprawę Mszy Świętych.

„Każdego dnia uczy nas wiary na religii i świadczy o niej swoim postępowaniem. Zresztą, jak sama mówi, mając na imię Bogumiła, inaczej być nie może” – czytamy w zgłoszeniu.

Mateusz Dudzik

II LO im. A. Frycza-Modrzewskiego w Rybniku

Mateusz Dudzik

„To młody nauczyciel z pasją. Będąc katechetą, łączy swoją pracę z możliwością jawnego świadczenia o Bogu” – napisali uczniowie z 3e, którzy zgłosili go do plebiscytu, żeby podziękować mu za trzy lata wychowawstwa. Są wdzięczni, że na jego lekcjach rozmawiali o ważnych sprawach w swobodnej atmosferze, zawsze mogli wyrazić swoje zdanie albo o coś zapytać.

„Dodatkowym czynnikiem, który czyni te zajęcia jedynymi w swoim rodzaju, jest poczucie humoru naszego katechety, dzięki któremu niejeden grymas na twarzy po trudnym sprawdzianie z chemii czy matematyki przerodził się w uśmiech” – dodali.

Wrażenie robi też na nich, że spotykają 28-letniego katechetę w kościele – m.in. jako szafarza i członka scholi „Dei Gloria” przy rybnickiej bazylice.

Siostra Aneta – Małgorzata Folkert

Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 w Lędzinach

Siostra Aneta – Małgorzata Folkert

Zgłosiło ją pięć uczennic, które uzyskały zgodę dyrektor szkoły i proboszcza. „Każdy z nas ma w swoim życiu nauczyciela, który ma w naszych sercach szczególne miejsce. Wielu z nas czeka, aż pojawi się danego dnia na naszej ścieżce ten ulubiony i zaszczyci nas swoim uśmiechem, bo to tak wiele znaczy. My też mamy swojego, a raczej swoją ulubioną Siostrę Anetę” – napisały.

Załączyły długą listę działań siostry – oprócz katechezy są tam m.in. kółko biblijne, „Wakacje z Bogiem”, warsztaty (pieczenie ciastek, robótki ręczne), spotkania wieczorne w klasztorze sióstr boromeuszek, przygotowanie oprawy muzycznej i liturgicznej na Mszach św., akcje charytatywne, przygotowanie co roku ponad 20 grup na Grę Miejską o JP2.

Ks. Szymon Kocur

Przedszkole nr 4 w Mysłowicach

Ks. Szymon Kocur

Ten grający dzieciom na gitarze ksiądz „zaraża wszystkich swoim uśmiechem, optymizmem i dobrocią” – jak czytamy w zgłoszeniu. Rodzice twierdzą, że dzięki jego wyjątkowemu zaangażowaniu dzieci chętniej w domu modlą się i chętniej chodzą do kościoła.

Wprowadził odwiedziny kolędowe w każdej z grup przedszkolnych. „Zachęcił do wspólnej modlitwy, błogosławił, rozmawiał i włączał do wspólnego kolędowania, wprowadzając atmosferę radości, dobra oraz wzajemnego poszanowania. Był inicjatorem i organizatorem imprezy przedszkolnej »Bal niebiański«. W niezwykły sposób zaznajomił dzieci z wybranymi postaciami świętych patronów, zorganizował i przeprowadził wspólne zabawy. Każdemu z uczestników balu podarował różańce, które dla dzieci przedszkolnych wykonały Dzieci Maryi, a także zaprojektowaną przez siebie zawieszkę z napisem »Święty uśmiechnięty«” – czytamy.

Współtworzył wielkie jasełka, które obejrzało pół tysiąca osób, m.in. grał na nich na gitarze i własnoręcznie wykonał świąteczne sanie. „Uczy właściwego odbierania świata w kontakcie z przyrodą i drugim człowiekiem” – czytamy.

Ks. dr Piotr Larysz

Technikum nr 1 w Knurowie

Ks. dr Piotr Larysz

Organizuje uczniom wycieczki i szkolne dyskoteki pod hasłem „Impreza bez grzechu” z losowaniem nagród, wśród których jest wyjazd zagraniczny. Urządził „Pracownię Wiary”, czyli salę z białymi i niebieskimi ścianami, które mają kojarzyć się z niebem; nagłośnienie i rolety dają tam świetne warunki do oglądania filmów. Ks. Piotr zapewnia przy tej okazji uczniom popcorn, kawę i herbatę.

„Podczas lekcji porusza różnorodne tematy, m.in. rozmowy na temat naszej i innych religii oraz filmy o tej właśnie tematyce. Ksiądz jest otwarty na uczniów – w sali znajdują się skrzynki na intencje modlitewne. Dzięki księdzu na przerwach mamy możliwość gry w bilard, którego jest fundatorem” – napisali uczniowie.

Organizuje szkolne jasełka, był pomysłodawcą przywrócenia szkolnego radiowęzła. Na rekolekcje szkolne zaprasza znanych ludzi; na wyjazdach przeprowadza gry terenowe z nagrodami, ze wspólnym ogniskiem na koniec.

Barbara Rudzicka

Szkoła Podstawowa nr 3 w Żorach

Barbara Rudzicka

„Chcielibyśmy pani podziękować za radość, uśmiech, optymizm, którymi nas pani zaraża, za wsparcie i troskę o dobro innych” – napisali uczniowie ze szkolnej grupy wolontariackiej „Spełniamy marzenia”.

Dbają oni o dzieci z ochronki parafialnej. „Zabieramy naszych małych podopiecznych na wycieczki z okazji Dnia Dziecka dzięki funduszom z kiermaszów świątecznych i sprzedaży babeczek w szkole. Czasami brakuje nam chęci, wtedy nasza Kochana Pani Basia motywuje nas i wspiera, jest dla nas oparciem. Pani Barbara i my, jej wolontariusze, często po lekcjach odwiedzamy naszych małych przyjaciół, bawimy się razem oraz przygotowujemy ciekawe zajęcia. To wszystko dzieje się za sprawą naszej Pani katechetki (...). Dzięki jej wsparciu i pomocy zajęliśmy I miejsce w międzyszkolnym konkursie „Wolontariat Zmienia Świat«”.

Siostra Maria Krystiana – Urszula Węgierska

Szkoła Podstawowa Nr 1 w Radzionkowie

  Siostra Maria Krystiana – Urszula Węgierska

Zawsze uśmiechnięta, pomocna i pełna energii – tak ją określają uczniowie i rodzice, którzy ją zgłosili. „Siostra przygotowuje również dzieci do Wczesnej Komunii Świętej, tłumaczy maluchom, na czym polega wyjątkowość konfesjonału (jest w stanie przynieść kamienie na katechezę, tłumacząc najmłodszym ciężar grzechu)” – napisali.

Organizuje i współorganizuje przepiękne jasełka dla uczniów i rodziców, ale też w Domu Seniora. Starsi i schorowani ludzie są tym wzruszeni, a i uczniowie mają satysfakcję.

Siostra służebniczka angażuje się w akcje charytatywne, np. na leczenie uczniów Bartka i Oliwi. „Pełna zaangażowania i pasji codziennie zaskakuje nas nowymi pomysłami pomocy innym, m.in. zakrojoną na szeroką skalę zbiórką przyborów przedszkolnych dla przedszkola w Kamerunie” – czytamy w zgłoszeniu.