Lepsze niż balet

MSP

publikacja 30.05.2019 22:09

9-letni Michał rapował, że na spotkaniach jest super, a ks. Marek ma złoty zegarek. Weronika za to wiernie oddała wygląd ołtarza z wizerunkiem Matki Bożej w swojej parafii. W auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego rozstrzygnięto I Diecezjalny Konkurs Wiedzy o Ruchu Dzieci Maryi.

Lepsze niż balet Uczestnicy konkursu. Marta Sudnik-Paluch / Foto Gość

W konkursie wzięło udział 80 uczestników z 22 parafii. – Po pierwsze, chcemy promować wiedzę na temat Ruchu. Po drugie, opublikowaliśmy właśnie książkę, która zawiera instrukcje ujednolicające kwestie związane z formacją i chcieliśmy zmotywować do zapoznania się z nią – ks. Sebastian Mandrysz się uśmiecha. – Po trzecie, chcemy jeszcze lepiej uświadomić sobie, że bycie dzieckiem Maryi to życie tym charyzmatem na co dzień, a nie tylko chodzenie na spotkania – kończy wyliczanie opiekun dzieci Maryi.

Uczestnicy konkursu startowali w trzech kategoriach: dzieci młodsze (do III klasy szkoły podstawowej), dzieci starsze (od IV do VI klasy podstawówki) oraz młodzież i animatorzy. Zadaniem pierwszej grupy było przygotowanie przedstawienia artystycznego. To mógł być rysunek, wiersz, piosenka czy wspomniany wcześniej rap. Najmłodsi wykazali się dużą kreatywnością. Każda z prac oddawała ogromne zaangażowanie w codzienność wspólnoty. – Tu widzimy, że członkowie grupy są nawet podpisani. Jula, Aneta, Marysia, Jula – z lekką trudnością odszyfrowywał ks. Sebastian, prezentując rysunek. – A o mnie zapomnieli – rzucił z żalem jeden z siedzących wśród publiczności chłopców. – Nie martw się, będziesz księdzem – odparował ks. Mandrysz, wzbudzając na sali ogólną wesołość.

Najmłodszą uczestniczką konkursu była 6-letnia Julka Rduch. – Do uczestnictwa w spotkaniach zachęciła mnie mama. Powiedziała na czym to polega, wytłumaczyła co będziemy robić. Wcześniej chodziłam na balet, ale zrezygnowałam, bo mnie tak mocno rozciągali podczas rozgrzewek – przyznaje z rozbrajającą szczerością.

Całą rywalizację wygrała animatorka Julki, Agnieszka Kotyla. Od 7 lat pełni tę funkcję, w ruchu jest niemal od dekady. – Teraz, łącznie z animatorkami, w spotkaniach uczestniczy 35 osób. Ale pamiętam czas, kiedy były trzy osoby: ja, moja koleżanka i animatorka. Nie wiem, czy jest jakiś przepis na sukces. Najlepiej chyba działa to, że dzieciaki się nawzajem zachęcają. Taki marketing szeptany – żartuje. – Wygrana bardzo mnie zaskoczyła. Pytania były trudne. Kilka mnie zaskoczyło. Ale sama przygotowałam dla siebie 170 pytań i to one pomogły mi opanować materiał – Agnieszka komentuje poziom konkursu. – Trzeba było wykazać się naprawdę szczegółową wiedzą – potwierdza ks. Mandrysz. – Pytaliśmy m.in. o księdza, który założył pierwsze dziecięce grupy maryjne i to właśnie na ich kanwie powstały Dzieci Maryi – precyzuje.

W tegorocznej edycji konkursu nagrodą za pierwsze miejsce był pakiet biletów do Energylandii. Ci, którym się nie powiodło, już deklarowali, że za rok będzie tylko lepiej.

Lista laureatów na następnej stronie.

Laureaci w kategorii III:

1. Agnieszka Kotyla, par. św. Jacka w Radoszowach

2. Magdalena Marek, par. św. Urbana w Paniówkach

3. Aleksandra Dolnicka, par. św. Mikołaja w Wilczy

Laureaci w kategorii II:

1. Katarzyna Lewandowska, par. Trójcy Przenajświętszej w Kochłowicach

2. Zofia Pielorz, par. MB Szkaplerznej w Imielinie

3. Amelia Wyrobek, par. św. Urbana w Paniówkach

Laureaci w kategorii I:

1. Hania Miśkiewicz, par. św. Urbana w Paniówkach

2. Michał Krzekotowski, par. św. Wojciecha w Mikołowie

3. Julia Rduch, par. św. Jacka w Radoszowach