Projekcja filmu dokumentalnego o wycieczce kombatantów armii Hallera z Ameryki do Polski w 1927 r., Katowice, 24 maja

prze

publikacja 22.05.2019 14:20

Prezes IPN dr Jarosław Szarek i Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce zapraszają na premierową w Katowicach projekcję filmu dokumentalnego „Z wycieczki Stowarzyszenia Weteranów do Polski. 1927” - 24 maja o godz. 17.00 w Muzeum Historii Katowic (ul. Szafranka 9).

Zobacz zwiastun filmu z kadrami Katowic w 1927 roku.

Film jest unikatowym zapisem odwiedzin ojczyzny przez kombatantów, ochotników amerykańskiej Polonii do tzw. Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera, sformowanej we Francji w 1917 roku. Anonimowy operator, prawdopodobnie na zlecenie Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, utrwalił na taśmie filmowej m.in. generałów Józefa Hallera i Mariusza Zaruskiego, działaczy Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, m.in. dr. Teofila Starzyńskiego i Agnieszkę Wisłę, a także pokazy zręcznościowe żołnierzy 15. Pułku Ułanów i 7. Pułku Strzelców Konnych na Polach Grunwaldzkich w Poznaniu oraz paradę 13. Dywizji Piechoty w Równem na Wołyniu.

Zobaczymy ponadto unikatowe obrazy polskich miast, m.in. Krakowa, Gdyni, Poznania, Lwowa, Wilna, Łodzi, Warszawy, Katowic i Częstochowy, zarejestrowane 9 lat po odzyskaniu niepodległości.

Oryginalna kopia filmu została sprowadzona do Polski w ramach umowy SWAP i Archiwum IPN. Konserwację taśmy przeprowadzono w pracowniach Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego przy współpracy IPN. Dotychczas ten unikatowy materiał prezentowany był widzom w Gdyni, Krakowie, Łodzi, Warszawie i Wilnie.

Projekcji filmu niemego „Z wycieczki Stowarzyszenia Weteranów do Polski” towarzyszyć będzie akompaniament fortepianowy Tomasza Betki. Wstęp wolny. Wejściówki do odebrania w biurze podawczym Oddziału IPN w Katowicach przy ul. Józefowskiej 102, Przystanku Historia - Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach im. Henryka Sławika przy ul. św. Jana 10 oraz w siedzibie Muzeum Historii Katowic.