Lourdes: Abp Wiktor Skworc zawierzył Ślązaków Matce Bożej

Agnieszka Skrzypczyk

publikacja 09.05.2019 13:11

Podczas porannej Mszy Świętej w Grocie Massabielskiej w Lourdes metropolita katowicki odczytał tekst zawierzenia Maryi całej archidiecezji katowickiej. W uroczystości uczestniczyło 380 pątników z Katowic.

Lourdes: Abp Wiktor Skworc zawierzył Ślązaków Matce Bożej Mszy św. przewodniczył abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki. Krzysztof Błażyca / Foto Gość

Arcybiskup Wiktor Skworc odczytał tekst zawierzenia, kierując się w stronę Matki Bożej:

Hierarcha dodał:  – Wspieraj nas w słuchaniu Ducha Świętego i ucz wypowiadania pełnego pokory słowa „Fiat” – niech się stanie – niech się pełni wola Boża – nie nasza.

Metropolita katowicki w matczyne serce Maryi złożył wszystkich chorych i osoby w podeszłym wieku. Prosił dla nich o ulgę w cierpieniu i umocnienie w dolegliwościach związanych z upływem lat i pomniejszaniem się sił. Prosił też o ochronę samotnych, smutnych, wątpiących, złamanych na duchu, zrozpaczonych i dotkniętych depresją przed pokusą rezygnacji i ucieczki w nicość. – Bądź w ich ciemnościach Światłem, Bożą Latarnią prowadzącą do odkrycia sensu życia, a kiedyś do portu zbawienia – wołał arcybiskup Skworc.

Hierarcha modlił się też za rodziny archidiecezji katowickiej, by były domowymi Kościołami. Szczególnie polecał rodziny wielodzietne, z utęsknieniem oczekujące potomstwa, rodziny adopcyjne i zastępcze, ubogie, dotknięte rozmaitymi nieszczęściami, rozdzielone emigracją czy zagrożone rozbiciem. Nie zapomniał też w modlitwie o kapłanach i zawierzał Matce Bożej tych, którzy w przyszłości będą wybierali taką drogę.

Za oprawę muzyczną odpowiadała orkiestra Polskiej Grupy Górniczej KWK "Murcki-Staszic".

Poranna liturgia była czasem wyjątkowego skupienia i wzruszeń wśród pielgrzymów. Przypomnijmy, że od wtorkowego popołudnia w Lourdes przebywają wierni archidiecezji katowickiej, który podróżowali z Katowic pociągiem. To uczestnicy III Archidiecezjalnej Pielgrzymki Chorych, Niepełnosprawnych i ich Rodzin.

Dzisiaj pielgrzymi wezmą jeszcze udział w Drodze Krzyżowej. Można ją odbyć dwoma trasami: ci sprawniejsi ruchowo pójdą na wzgórze Espelugues, gdzie znajduje się 14 olbrzymich stacji, których autorem jest rzeźbiarz Raffi; chorzy poruszający się na wózkach inwalidzkich nabożeństwo odprawią ją na Prerii, nad brzegiem rzeki Gave.

Pełny tekst aktu zawierzenia: W czwartek w Lourdes zawierzenie Ślązaków Maryi