Abp W. Skworc do pątników: błogosławieństwa są jak lustro

Agnieszka Skrzypczyk

publikacja 08.05.2019 14:22

Abp Wiktor Skworc przewodniczył międzynarodowej Mszy świętej w bazylice Piusa X.

Abp W. Skworc do pątników: błogosławieństwa są jak lustro Po Eucharystii relikwie pokornej pasterki zostały procesyjnie przeniesione na modlitwę Anioł Pański do Groty Massabielskiej - miejsca, gdzie objawiała się jej Matka Boża. Krzysztof Błażyca /Foto Gość

Pielgrzymowanie rozpoczęło wspólne uczestnictwo we wtorkowy wieczór w procesji maryjnej. Dzisiejszy dzień pielgrzymi rozpoczęli posiłkiem, a później Mszą Świętą międzynarodową w bazylice Piusa X. Przewodniczył jej pasterz Kościoła katowickiego, który liturgię sprawował w języku niemieckim.

- Błogosławieństwa, które słyszeliśmy, stanowią skrót Ewangelii i najwierniej oddają paradoks chrześcijańskiej duchowości tak bardzo odbiegającej od ducha tego świata - mówił w homilii arcybiskup Skworc.

Hierarcha zachęcił do rewizji własnego życia w oparciu o te prawdy. - Warto przyjrzeć się sobie w tym lustrze i poznać, kim jesteśmy - wzywał metropolita. - Błogosławieństwa ewangeliczne pozwalają nam ujrzeć, kim już jesteśmy i kim możemy się stać dnia następnego - podkreślał. Te słowa dotyczą nie tylko apostołów i uczniów, ale także każdego z nas - mówił.

Oprawę muzyczną liturgii zapewniła orkiestra górnicza KWK "Murcki-Staszic", a z głośników popłynęła m.in. pieśń "Barka".

W Lourdes trwa Rok św. Bernadety, dlatego podczas Mszy Świętej obecne były jej relikwie umieszczone w udekorowanym kwiatami relikwiarzu. Po Eucharystii relikwie pokornej pasterki zostały procesyjnie przeniesione na modlitwę Anioł Pański do Groty Massabielskiej - miejsca, gdzie objawiała się jej Matka Boża. 

Grota Massabielle jest bardzo prosta i surowa. Skała, w której mieści się grota, ma wysokość 27 metrów. Sama grota ma 4 metry wysokości, 10 metrów długości i prawie 10 metrów szerokości.  Ponad główną wnęką jest nisza, gdzie miały miejsce objawienia. To tam od 4 kwietnia 1864 roku umieszczona jest figura Matki Bożej z Lourdes. Fundatorkami były siostry Lacour z Lyonu.

Dzisiaj część pielgrzymów będzie zwiedzać Lourdes i miejsca związane z życiem św. Bernadety. Pozostali skorzystają z możliwości obmycia się w basenach.