Bp Szkudło: Eucharystia to "godzina zadań"

ks. Sebastian Kreczmański

publikacja 18.04.2019 23:38

Bp Marek Szkudło wygłosił homilię podczas Mszy św. Wieczerzy Pańskiej w katowickiej katedrze Chrystusa Króla

Bp Szkudło: Eucharystia to "godzina zadań" Obrzęd mandatum, czyli obmycia nóg, oznacza postawę ofiarnej służby i miłości, jaką powinni się cechować uczniowie Jezusa. Krzysztof Gawor

Podczas homilii bp. Marek Szkudło nauczał, że z Eucharystii wypływają konkretne zadania dla naszego życia.

Mszy św. Wieczerzy Pańskiej w katowickiej katedrze przewodniczył abp Wiktor Skworc. Przypomniał, że Wielki Czwartek to dzień, w którym wspominamy ustanowienie sakramentów Eucharystii i kapłaństwa.

– Rozpoczynamy Święte Triduum Paschalne. Dziś wspominamy pamiątkę dnia, w którym nasz Pan, Jezus Chrystus, powierzył swoim uczniom odprawianie sakramentalnej ofiary Ciała i Krwi Swojej i ustanowił sakrament kapłaństwa. Umywając zaś nogi swoim uczniom dał nam przykład prawdziwej miłości płynącej z Ewangelii – mówił abp Skworc, wprowadzając do liturgii Mszy Wieczerzy Pańskiej.

Zapewnił także, że modlitwą podczas tej Eucharystii objęci są wszyscy tworzący Kościół katowicki, szczególnie cierpiący, chorzy i ubodzy. Poinformował także, że dar materialny zebrany podczas Mszy św. zostanie przeznaczony na odbudowę katedry Notre Dame w Paryżu.

Bp Marek Szkudło przypomniał natomiast w homilii myśli dotyczące Triduum Paschalnego zawarte w Katechizmie Kościoła Katolickiego oraz nauczaniu św. Hipolita. Zwrócił uwagę, że dzisiaj dla wierzących w Chrystusa zaczyna się „dzień światła”. – Długi i wieczny, który nie gaśnie – mistyczna Pascha – mówił, cytując św. Hipolita.

Zwrócił także uwagę, że każdy, kto uczestniczy w liturgii, ma inne zadanie do spełnienia. – Mamy w Eucharystii różny udział i różne posługi, nawet różne miejsca posługiwania (…). Każdy z nas, czegokolwiek by na tej Eucharystii nie robił, spożywając Ciało i Krew Chrystusa, głosi Jego śmierć… – mówił bp Szkudło.

Przypominając słowa papieża Franciszka wypowiedziane przed rokiem zauważył, że Eucharystia „to godzina, w której otrzymujemy zadanie”. – Godzina Paschy Jezusa, która przenika i prowadzi całą historię, to godzina zadań. Stajemy się ludźmi eucharystycznymi, kobietami eucharystycznymi, mężczyznami eucharystycznymi. Żeby Chrystus mógł działać w naszych czynach – powiedział pomocniczy biskup archidiecezji katowickiej.

Odniósł się także do gestu Chrystusa obmywającego uczniom nogi. Podkreślił, że w ten sposób Jezus nauczał swoich naśladowców o tym, „że miłość jest najważniejsza”.

Msza św. Wieczerzy Pańskiej rozpoczyna przeżywanie czasu Świętego Triduum Paschalnego. Podczas tej celebracji wspominane jest ustanowienie dwóch sakramentów: Eucharystii oraz kapłaństwa. Po homilii ma natomiast miejsce obrzęd mandatum, czyli obmycia nóg, oznaczający postawę ofiarnej służby i miłości, jaką powinni się cechować uczniowie Jezusa.