Abp Skworc do kapłanów: Rozpalajcie na nowo charyzmat Boży, który w was jest

ks. Sebastian Kreczmański

publikacja 18.04.2019 14:20

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. Krzyżma Świętego. W czasie homilii zachęcał kapłanów do pogłębiania charyzmatów Ducha Świętego.

Abp Skworc do kapłanów: Rozpalajcie na nowo charyzmat Boży, który w was jest Abp Wiktor Skworc podczas obrzędów poświęcenia krzyżma. Henryk Przondziono / Foto Gość

Wzywamy Ducha Świętego, aby to On w nas „rozpalił na nowo charyzmat Boży”, który otrzymaliśmy przez włożenie rąk biskupa – mówił abp Skworc do kapłanów. Zachęcał do tego, aby „w mocy Ducha Świętego wychodzić do tych, którzy są przeznaczeni przez Boga na to, aby z ust kapłanów słuchać dobrej nowiny, chociaż czasami są daleko od Kościoła”. – Prośmy o to, abyśmy umieli rozpoznawać porę i okoliczności wzywania do nawrócenia i pokuty tych, których Bóg stawia na drodze naszej kapłańskiej posługi; abyśmy umieli ich cierpliwie wysłuchiwać i wytrwale im towarzyszyć – apelował.

Podkreślił, że kapłańska posługa jest podejmowana „w mocy Ducha Świętego, zarówno wtedy, kiedy przez nią ma miejsce głoszenie zbawienia, jak i wówczas, gdy kapłan sprawuje sakramenty i objaśnia ich znaczenie”. – W mocy Ducha Świętego jesteśmy także sługami wspólnoty, stającymi na straży jedności, ale i pojednania – mówił.

Duchowny odniósł się także do słów papieża Franciszka, który całemu Kościołowi przypomniał w Panamie słowa Maryi: „Oto ja, służebnica Pańska”. – I w naszym życiu powinno wybrzmieć echo owego "fiat", które Maryja wypowiedziała w chwili zwiastowania – mówił metropolita katowicki. – Kapłan jest powołany, aby swoim "fiat" nieustannie zbliżał się do wzoru, jaki dała mu Maryja, i tak jak Ona poddawał się przewodnictwu Ducha – dodał. Przypomniał, że to właśnie Matka Boża „pomaga wytrwać w ewangelicznym ubóstwie i uczy wsłuchiwać się szczerze i z pokorą w głos sióstr i braci”.

Kaznodzieja, odnosząc się do tekstu Hymnu do Ducha Świętego, przypomniał znaczenie poszczególnych darów Ducha Świętego w życiu każdego kapłana. – Podstawowym darem Ducha jest łaska uświęcająca, wraz z którą otrzymujemy cnoty teologalne: wiarę, nadzieję i miłość, oraz wszystkie cnoty własne, które usprawniają nas do działania w Duchu Bożym. Oprócz tego, do nadprzyrodzonego wyposażenia należą dary Ducha Świętego – mówił metropolita katowicki.

Abp Wiktor Skworc podziękował także kapłanom i osobom konsekrowanym za nieustanną postawę wierności wobec pojawiających się oskarżeń wobec Kościoła. - Dziękuję w imieniu całego Kościoła zdecydowanej większości księży, którzy są nie tylko wierni swemu celibatowi, ale poświęcają się w posłudze, która stała się dzisiaj jeszcze bardziej trudna przez skandale nielicznych (ale wciąż nazbyt wielu) ich współbraci. Dziękuję również wiernym, którzy dobrze znają swoich dobrych pasterzy i stale się za nich modlą i ich wspierają – mówił, cytując słowa papieża Franciszka z przemówienia na koniec spotkania przewodniczących konferencji w sprawie wykorzystywania małoletnich.

Wraz z abp Skworcem oraz biskupami pomocniczymi archidiecezji katowickiej Markiem Szkudłą, Adamem Wodarczykiem oraz Grzegorzem Olszowskim, jak i abp seniorem Damianem Zimoniem w koncelebrze stanęli księża przeżywający jubileusz 25-lecia święceń kapłańskich.

Na zakończenie Eucharystii metropolita katowicki ogłosił także decyzję papieża Franciszka dotyczącą dwóch kapłanów archidiecezji katowickiej: ks. Edwarda Gorczatego, który pełni posługę misjonarza w Tanzanii oraz emerytowanego ks. Jana Waliczka, który prowadzi Studium Organistowskie. Zostali oni nominowani na Kapelanów Jego Świątobliwości.

Podczas Mszy św. zebrano także ofiarę pieniężną, która zostanie przeznaczona na odbudowę katedry Notre Dame w Paryżu.

Msza Krzyżma Świętego jest sprawowana w katedrach na całym świecie w Wielki Czwartek przed południem. Podczas Eucharystii błogosławi się olej chorych oraz olej katechumenów, jak również święci się krzyżmo święte. Oleje te będą służyły przez najbliższy rok podczas udzielania sakramentów.