Bp Wodarczyk do młodych: dawajcie świadectwo

ks. Sebastian Kreczmański

dodane 14.04.2019 22:06

Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Katowickiej zorganizowało spotkanie Dotknij Panamy.

Bp Wodarczyk do młodych: dawajcie świadectwo Spotkanie Dotknij Panamy odbyło się na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. ks. Sebastian Kreczmański / Foto Gość

Odbyło się ono na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zaraz po zakończonej w katedrze Eucharystii z okazji XXXIV Światowych Dni Młodzieży.

– Waszym zadaniem jest wychodzić z inicjatywą ewangeliczną do rówieśników. Dawajcie świadectwo w waszych środowiskach. Tam pewnie są osoby, które może nie zawsze są blisko Chrystusa – mówił do młodych zebranych w auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach bp Adam Wodarczyk.

Podzielił się z nimi spostrzeżeniem, że jeżeli oni będą świadkami Jezusa, to będą o wiele większym autorytetem dla tych, którzy poszukują swojej drogi, niż niejeden kapłan czy biskup. – Cieszę się, że się tutaj spotykacie. Pamiętajcie też o tym, że Wasza misja jest także poza tymi murami, w waszych środowiskach – powiedział.

Podczas spotkania, które rozpoczął ks. Wojciech Iwanecki, duszpasterz młodzieży archidiecezji katowickiej, poszczególne grupy miały okazję podzielić się swoimi doświadczeniami oraz przeżyciami ze Światowych Dni Młodzieży w Panamie. – Było nas faktycznie sporo. Razem z nami pielgrzymowało aż 5 księży. Część z nas przyleciała do Panamy jeszcze przed samymi Światowymi Dniami Młodzieży, a część została jeszcze po nich – mówił Przemek z Rybnika.

Bp Wodarczyk do młodych: dawajcie świadectwo

O dniach w diecezji – poprzedzających centralne wydarzenia w Panamie – opowiadała Agnieszka z Mysłowic. – Wyobraźcie sobie, że jedną z największych atrakcji dla panamczyków były nasze pospolite jabłka. Tam banany praktycznie leżą na drodze, natomiast jabłka uchodzą za owoc „egzotyczny” – mówiła.

Podzieliła się także informacją, że przestrzegano ją przed mrówkami, które zamieszkują tereny Ameryki środkowej. – Uważaj na nie. One są olbrzymie… Nic im nie rób, bo to trzeba łopatą zabić… – mówiła. – Raz tylko spotkałam się z tymi mrówkami i… nie były aż takie wielkie i bez łopaty sobie z nimi poradziłam – dodała. Zauważyła również, że w „samochodach pasy bezpieczeństwa stanowią swoistą błyszczącą ozdobę”. – To było naprawdę zaskakujące – powiedziała.

Uczestnicy spotkania dzielili się także swoim świadectwem wspólnotowej modlitwy, jakiej doświadczyli podczas ŚDM w Panamie. – To było niesamowite, kiedy każdy próbował słuchać w swoim języku tego, co mówi papież. Do tego jeszcze trzymał książeczki z tekstami, które każdy otrzymał i próbował je po angielsku czy po francusku śledzić – opowiadała Ola.

Oprócz zdjęć i prezentacji w auli Wydziału Teologicznego młodzież zobaczyła krótki film przypominający wydarzenia podczas Panamy na Śląsku. To wydarzenie odbyło się w Jastrzębiu-Zdroju.

Dotknij Panamy to spotkanie, które zorganizowało duszpasterstwo młodzieży archidiecezji katowickiej. Było ono miejscem wymiany doświadczeń związanych ze Światowymi Dniami Młodzieży przeżywanym zarówno w Panamie, jak i w tym samym czasie na Śląsku.

Bp Wodarczyk do młodych: dawajcie świadectwo