Abp Skworc: Macie misję ewangelizacji na nowym kontynencie mediów społecznościowych

msp/bh

dodane 14.04.2019 15:41

Z apelem o niesienie Dobrej Nowiny w internecie zwrócił się do młodych metropolita katowicki podczas spotkania w katedrze.

Abp Skworc: Macie misję ewangelizacji na nowym kontynencie mediów społecznościowych - Tylko idąc z Chrystusem i za Chrystusem odkryjecie sens życia - podkreślił abp Wiktor Skworc. Marta Sudnik-Paluch / Foto Gość

Pomóżcie Kościołowi, bo jesteście Kościołem. Pomóżcie Kościołowi, by pozostał młody świeżością Dobrej Nowiny o zmartwychwstaniu - prosił w homilii abp Wiktor Skworc.

Metropolita katowicki dziękował młodym za to, że tak wielu postanowiło świętować we wspólnocie Niedzielę Palmową.

- "Jesteście Bożym teraz", powiedział o was papież Franciszek. A ja chciałbym dopowiedzieć: jesteście Bożym teraz, dziś i jutro. Kiedy patrzę na was zgromadzonych w tej katedrze, to widzę młodość. A młodość to przyszłość. Już od dziś zależą od was losy waszej rodziny, naszej Ojczyzny, losy Kościoła są złożone w wasze ręce - dodał abp Skworc.

Misja: nowe media

Zwracając się do młodych metropolita katowicki przypomniał, że powinni być jak Matka Boża. Na to wskazuje także motto Światowych Dni Młodzieży: "Oto ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według słowa twego". To Maryja pokazuje jak wiele zależy od człowieka, który rozpoznaje powołanie i je realizuje.

- Noście Chrystusa w świat. Wołajcie: "Christus vivit: Chrystus żyje". Macie misję na nowym kontynencie mediów społecznościowych. Tam trzeba głosić Dobrą Nowinę. Pamiętaj: jak tam się poruszasz, cokolwiek piszesz, zostawiasz ślad. Oby to był zawsze Boży ślad, Maryjnej służby miłości - apelował.

Czytaj dalej na kolejnej stronie

Święta prosto z internetu

Nawiązując do trwającego czasu bierzmowań, metropolita katowicki, zwrócił uwagę na książkę, którą otrzymał każdy z obecnych w katedrze. To "Wołanie Boga" - opis życiorysów patronów Światowych Dni Młodzieży. - Wielu z was szuka patrona, ideału na dalsze życie. Kiedyś jedna z dziewcząt wybrała niezwykle oryginalne imię. Zapytałem: "a skąd ta święta?". A ona na to: "No jak to skąd? Z internetu!" Myślę, że wspaniałych patronów, bez zaglądania do internetu możecie znaleźć w tej książce - mówił.

Odkryć sens życia

Abp Wiktor Skworc przypomniał także, że Niedziela Palmowa rozpoczyna najbardziej wyjątkowy czas dla wspólnoty Kościoła. Przypomniał, że radość Wielkanocna zawsze poprzedzona jest ofiarą Wielkiego Piątku. Wyraził radość, że tak wielu młodych można zobaczyć podczas nabożeństw drogi krzyżowej.

- Wy tez jesteście obecni na drodze krzyżowej Jezusa, na ekstremalnej drodze krzyżowej, na drodze krzyżowej w naszych miastach. Może kiedy odprawiacie drogę krzyżową w odruchu serca stajecie się Weronikami, ocierającymi twarz Jezusa. Lub Szymonami pomagającymi nieść krzyż. Może pomagacie rówieśnikom na drodze życia, które tak się zdarza, stała się drogą krzyżową. Na drodze krzyżowej odkrywacie swoje powołanie. Bo potrzebne jest rozpoznanie: po co istnieję? Z jakiego powodu chodzę po ziemi? Jaki jest plan Boga względem mojej osoby? Tylko idąc z Chrystusem i za Chrystusem odkryjecie sens życia - podkreślił.

Po Mszy św. młodzi będą mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu podsumowującym światowe Dni Młodzieży w Panamie: "Dotknij Panamy".