Dzień Otwarty w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym

ks. Sebastian Kreczmański

dodane 13.04.2019 17:07

Śląskie seminarium gościło w sobotę blisko 100 młodych mężczyzn, którzy przyjechali, aby zapoznać się z życiem seminaryjnym.

Dzień Otwarty w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym 13 kwietnia 2019 r., Dzień Otwarty w seminarium w Katowicach. ks. Sebastian Kreczmański

Podczas Dnia Otwartego chcemy pokazać, że Pan Bóg działa w naszej codzienności. Działa w tym wszystkim, co nas otacza, i w ten sposób powołuje. A do seminarium przychodzi się nie po to, żeby zostać księdzem, tylko po to, aby rozeznać swoje powołanie - mówi Grzegorz Margalski, jeden z organizatorów Dnia Otwartego.

Podczas spotkania w pokojach alumnów młodzież miała okazję zadać pytania, które wiążą się z seminarium, powołaniem i z tym wszystkim, co składa się na codzienne życie wspólnoty.

Młodzi o Dniu Otwartym dowiedzieli się w różny sposób. - Zaprosił mnie kleryk z Piekar Śląskich. Postanowiłem więc zobaczyć, jak tutaj jest - mówi jeden z chłopaków, który przyjechał z parafii Świętej Rodziny w Piekarach Śląskich. Inni mówili, że dowiedzieli się o Dniu Otwartym podczas Niedzieli Budzenia Powołań, która miała miejsce w ich parafii. Jeszcze inni znaleźli zaproszenie na Facebooku.

Z uczestnikami Dnia Otwartego spotkał się także abp Wiktor Skworc. - Z pewnością większość z was jest zaangażowana w liturgiczną służbę ołtarza. Bądźcie wierni służbie, która przybliża do Boga - powiedział. - Mam też nadzieję, że patrzę na przyszłych studentów teologii - dodał metropolita katowicki.

Konferencję do młodzieży wygłosił ks. Bartłomiej Kuźnik, który mówił m.in. o drodze swojego powołania. Zaakcentował także, że najważniejszą sprawą w Kościele jest relacja z Jezusem. - To on powoduje, że możemy w tym pędzie świata na chwilę zwolnić, zatrzymać się - mówił.

Ks. Marek Panek, rektor śląskiego seminarium, życzył zebranej młodzieży, aby „oprócz spotkania z klerykami, z seminarium, z tym miejscem, spotkali się także z samymi sobą”.

- Nie musimy się bać Chrystusa. Papież zachęca młodych do tego, by każdy młody człowiek zaufał Chrystusowi, by nie bał się wpuścić Go do swojego życia. To będzie wspaniałe doświadczenie i to doświadczenie będziesz mógł przekazać innym - mówił podczas homilii ks. Marcin Wierzbicki, prefekt śląskiego seminarium.

Dzień Otwarty w śląskim seminarium jest organizowany od kilku lat. Podczas tego dnia zainteresowani życiem seminaryjnym mają okazję poznać życie alumnów, zwiedzić seminarium oraz uczestniczyć w modlitwach wspólnoty seminaryjnej.