Abp Skworc do samorządowców: Bądźcie budowniczymi pokoju

ks. Sebastian Kreczmański, Tomasz Kamiński, Przemysław Kucharczak

publikacja 13.04.2019 15:34

Dzień skupienia dla samorządowców odbył się 13 kwietnia jednocześnie w czterech miastach archidiecezji katowickiej. Udział wzięli w nim abp Skworc i wszyscy biskupi pomocniczy.

Abp Skworc do samorządowców: Bądźcie budowniczymi pokoju Arcybiskup katowicki Wiktor Skworc i duszpasterz samorządowców ks. Roman Chromy (z lewej) na dniu skupienia samorządowców w Wodzisławiu-Kokoszycach. Przemysław Kucharczak /Foto Gość

Hasłem dnia skupienia było „W mocy Bożego Ducha. Rola darów Ducha Świętego w kształtowaniu sumienia”. Konferencje wygłosili duszpasterz samorządowców i dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego kurii ks. Roman Chromy, ekonom archidiecezji ks. Damian Suszka, sekretarz arcybiskupa ks. Grzegorz Śmieciński i kanclerz kurii ks. Jan Smolec. Był też czas na kawę i swobodne rozmowy.

Kulminacyjnym momentem dnia była Msza Święta. W czasie homilii w Wodzisławiu Śl.-Kokoszycach abp Wiktor Skworc mówił samorządowcom o potrzebie budowaniu jedności - co jest bardzo trudne także wśród ludzi ochrzczonych, wśród ludzi Kościoła.

- Dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek nasze społeczeństwa potrzebują „budowniczych pokoju”, którzy mogliby być autentycznymi posłańcami i świadkami Boga Ojca - powiedział. - Bądźcie budowniczymi pokoju, ładu społecznego i dobra wspólnego - prosił.

Abp Skworc mówił też m.in. o konieczności ochrony środowiska. Nawiązując do ostatniego listu Konferencji Episkopatu Polski, powiedział o „chrześcijańskim stylu obecności w świecie cyfrowym”. Ma on przyjąć „formę komunikacji szczerej i otwartej, odpowiedzialnej i szanującej innych” , wolnej od hejtowania. - Chrześcijaństwo jest orędziem wiary, nadziei i miłości. Język, którego jako chrześcijanie używamy, także w dziedzinie spraw społecznych i politycznych, powinien być tego orędzia jednoznacznym i czytelnym świadectwem. I do takiego świadectwa wzywam was, drodzy samorządowcy! - powiedział.

Abp Wiktor Skworc do samorządowców Marcin Iciek /Radio eM

Na spotkaniu w Tychach biskup Wodarczyk podczas homilii zwrócił uwagę na walkę duchową, która odbywa się w sercu każdego człowieka. Przestrzegł także przed pojawiającą się tendencją mówiącą, że nie należy przejmować się prawem Bożym. - Dzisiaj świat mocno mówi, żeby radykalnie odejść od Bożego prawa. Taka pokusa niewierności jest stale obecna w naszym życiu - mówił.

Czytaj też na następnej stronie

Poniżej galeria zdjęć

Zwracając się do samorządowców, podkreślił, że niezwykle istotne jest bycie człowiekiem prawym. - Chcemy żyć prawem Bożym. Z niego wynika odpowiedzialność: za siebie, za najbliższych oraz ta pasja posługiwania społecznego. To wszystko musi się odbywać w zgodzie z sumieniem. W zgodzie z tym, co mówi nam prawo Boże - stwierdził bp Wodarczyk w Tychach.

Podczas konferencji skierowanej do samorządowców w Tychach ks. Jan Smolec, kanclerz katowickiej kurii, skupił się na zagadnieniu darów Ducha Świętego w procesie kształtowania się chrześcijańskiego sumienia. - Dobrze ukształtowanie sumienie to takie, które słucha Ducha Świętego - mówił.

To moment na budowanie wspólnoty, zatrzymanie się i refleksję - mówili reporterowi Radia eM uczestnicy dnia skupienia. Marcin Iciek /Radio eM

W Piekarach Śl. homilię wygłosił bp Grzegorz Olszowski. We wcześniejszej konferencji ks. Grzegorz Śmieciński, sekretarz arcybiskupa Skworca, mówił o darach Ducha Świętego, które są duchowym GPS-em, prowadzącym bezpiecznie do celu. Zwracał uwagę, że Duch Święty przez natchnienia popycha nas do dobrego działania.

Ks. Śmieciński mówił też, że każdy chrześcijanin otwarty na działanie Ducha Świętego otrzymuje moc świadczenia o Jezusie, by być świadkiem miłości Bożej w domu, w rodzinie i w pracy. Duch podsuwa mu wtedy dobre myśli i pomaga wielbić Boga w codziennym życiu. Zachęcał do przeżycia swojego życia w otwartości serca na działanie Ducha Świętego.

O haśle spotkania "W mocy Bożego Ducha. Rola darów Ducha Świętego w kształtowaniu sumienia" mówił ks. Roman Chromy. Marcin Iciek /Radio eM

Na dniu skupienia w Rybniku konferencję wygłosił ekonom archidiecezjalny ks. Damian Suszka. Była również Msza św., której przewodniczył bp Marek Szkudło.

Czytaj też na następnej stronie

Poniżej galeria zdjęć

Wydarzenie rozpoczęło się od poczęstunku. Spotkania w Rybniku to już tradycja. - Tak jak dwadzieścia jeden lat jestem starostą, tak we wszystkich spotkaniach brałem udział, na szczęście nie ominąłem żadnego - mówił nam starosta rybnicki Damian Mrowiec.

- Jest to okazja dla nas, samorządowców, do pewnej refleksji - wyjaśnił radny gminy Gaszowice Szymon Korbel.

Możliwość taka była nie tylko w czasie Mszy, ale także podczas wystawienia Najświętszego Sakramentu; wtedy również była okazja do spowiedzi świętej i głębokiego przygotowania się do Wielkanocy.

Ksiądz Damian Suszka w czasie konferencji zwrócił uwagę na obecność Boga w służbie samorządowców. Ta służba jest pełniona wobec innych ludzi. Jeżeli będą służyć z Bogiem, to dobrze wypełnią to zadanie. Jeśli jednak sami będą chcieli zastąpić Boga, pójdzie to w złą stronę.

- Wyobraźcie sobie, że do wyborów, niezależnie jakich, czy parlamentarnych, prezydenckich, samorządowych lub jakichkolwiek innych, przystępuje ktoś, kto ma moc wskrzeszania ludzi. Dostałby każdy mandat bez znaczenia, z której listy by startował i z którego miejsca - mówił w homilii bo Marek Szkudło. Wskazywał też, na jakim fundamencie samorządowcy powinni opierać swoją służbę.

Poniżej galeria zdjęć.