Sławomir Skrzypek pośmiertnie uhonorowany

Przemysław Kucharczak Przemysław Kucharczak

dodane 22.03.2019 16:42

Sławomir Skrzypek, prezes NBP, który zginął w katastrofie smoleńskiej, oraz kilkadziesiąt innych osób zostało uhonorowanych w Katowicach Krzyżami Wolności i Solidarności.

Sławomir Skrzypek pośmiertnie uhonorowany Dorota, wdowa po Sławomirze Skrzypku, i jego córka Anna w czasie uroczystości wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności. Przemysław Kucharczak /Foto Gość

Przyznany pośmiertnie Sławomirowi Skrzypkowi krzyż odebrała jego żona Dorota. W sali w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach była też obecna jego córka, Anna Herz.

- Tata wiele zrobił, żeby Polska miała taki kształt, jaki ma teraz. My, młodzi ludzie, możemy być wdzięczni takim ludziom jak on, że poświęcali swoje plany, marzenia, a czasem nawet życie - mówi.

Dodaje, że jej ojciec od wczesnej młodości zajmował się w konspiracji kolportażem nielegalnych wydawnictw; brał też udział w demonstracjach.

Sławomir Skrzypek stał się szeroko znany w Polsce, gdy w 2007 r. został prezesem Narodowego Banku Polskiego. Zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie smoleńskiej, w wieku 47 lat.

W latach PRL-u Sławomir Skrzypek już od szkoły średniej angażował się w działalność opozycyjną. Po wprowadzeniu w grudniu 1981 r. stanu wojennego założył młodzieżową, antykomunistyczną organizację: Młodzieżowy Ruch Oporu "Solidarność". Został za to internowany, a później aresztowany. Siedział w Areszcie Śledczym na Mikołowskiej w Katowicach. Sąd dał mu wyrok w zawieszeniu.

Później - w czasie studiów na Politechnice Śląskiej w Gliwicach - działał w Konfederacji Polski Niepodległej i Niezależnym Zrzeszeniu Studentów.

Więcej na następnej stronie.

Poniżej galeria zdjęć.

Krzyże Wolności i Solidarności za działalność opozycyjną w PRL w imieniu prezydenta RP wręczał Jarosław Szarek, prezes IPN.

Otrzymali je:

 1. Magdalena Bartkiewicz-Podgórska
 2. Sławomir Czyż
 3. Adam Gorszanów
 4. Tomasz Górski
 5. Jędrzej Jędrych
 6. Jan Jurkiewicz
 7. Jarosław Karkosz
 8. Piotr Kos
 9. Paweł Kozłowski
 10. Jędrzej Lipski
 11. Zenon Lis
 12. Marek Łukomski
 13. Marian Majcher
 14. Wojciech Niedźwiedź
 15. Mariusz Siembiga
 16. Dorota Sochiera
 17. Sławomir Sowa
 18. Witold Trólka
 19. Krzysztof Walasek
 20. Piotr Wiesiołek
 21. Krzysztof Wojciechowski
 22. Maciej Wojciechowski

Pośmiertnie:

 1. Tomasz Iwicki 
 2. Sławomir Skrzypek