Austriacy z sieci PILGRIM w Katowicach

Anna Piontek

publikacja 14.03.2019 15:08

Międzynarodowa konferencja "Zrównoważony rozwój w edukacji polskich i austriackich szkół" odbyła się w Szkole Podstawowej nr 37 w Katowicach.

Austriacy z sieci PILGRIM w Katowicach Konferencja PILGRIM w Katowicach Anna Piontek

PILGRIM ma uczyć, że Ziemia jest nam dana i powinniśmy zajmować się z nią odpowiedzialnie. Jesteśmy częścią stworzenia. Mamy uczyć się żyć w zgodzie ze stworzeniem i ze światem. Mamy troszczyć się o to, co Pan Bóg stworzył. Jesteśmy obywatelami Ziemi i odpowiadamy za ten świat - mówiła o idei międzynarodowej sieci pedagogicznej PILGRIM Gertraud Weixlbaumer, jej przedstawicielka.

Idea PILGRIM zachęca do działań w zakresie zrównoważonego rozwoju na płaszczyznach ekologii, ekonomii, społeczeństwa i duchowości. - Dobrze rozumiana duchowość przekłada się na pozostałe trzy elementy - dodaje ks. Roman Buchta, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii w Katowicach.

Uczniowie placówek partnerskich z Austrii i Polski brali udział w projektach obejmujących m.in. sadzenie drzew, budowanie ptasich gniazd, domku dla dżdżownic czy kanapy z desek na polanie. - Podczas projektu okazało się, że wielu uczniów jest utalentowanymi majsterkowiczami - opowiadał Stefan Sampt.

Placówki partnerskie działają na tych płaszczyznach w indywidualny sposób. W PILGRIMIE ważne jest wychowywanie do wartości. Wychodzenie od wartości ma prowadzić do konkretnego działania.

PILGRIM to nie tylko ekologia. Placówki partnerskie przystępują do działań według własnych pomysłów i kryteriów. - Pomagamy budować szkołę w Pakistanie i łączmy się z tamtejszymi mieszkańcami przez komunikatory. Ostatnio uczyliśmy ich gotować kluski. Zbieraliśmy ubrania dla bezdomnych. Uczniowie mają również lekcje o tym, jak obchodzić się ze zwierzętami i założyli hodowlę mrówek. W pierwsze piątki miesiąca uczniowie uczestniczą w Eucharystii, a co drugi tydzień biorą udział w „apelach z patronem” - wyliczał Artur Bubalik, przedstawiciel Katolickiej Szkoły Podstawowej w Piekarach Śląskich.

Szkoły i instytucje organizują pikniki rodzinne, jasełka, sadzą drzewa, prowadzą zajęcia ekologiczne, prozdrowotne, sportowe i także organizują zajęcia z zakresu bezpieczeństwa, rozwiązywania problemów oraz organizują akcje charytatywne. Uczestnicy projektów uczą się szacunku do siebie nawzajem i do tego, co ich otacza.

Podczas konferencji odbyła się uroczysta certyfikacja, która objęła różne placówki, instytucje i osoby, które są związane z promowaniem idei PILGRIM.