Apokalipsa nie taka straszna

Anna Piontek, Piotr Mosak

dodane 28.02.2019 17:15

Uczniowie śląskich gimnazjów przystąpili do finału XVIII Diecezjalnego Konkursu Biblijnego.

Apokalipsa nie taka straszna Konkurs dla gimnazjalistów odbywał się w gmachu Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego. Nagrody wręczył bp Marek Szkudło. Anna Piontek /Foto Gość

Laureatką konkursu została Karolina Różalska, reprezentująca Zespół Szkół Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w Chorzowie. Zwyciężczyni zdradziła, iż postawiła na systematyczną, samodzielną naukę, co jak widać, zapewniło jej sukces.

Z każdym kolejnym miejsce jury konkursu miało coraz więcej problemów. I tak drugie miejsce ex aequo zajęli: Łucja Mirosław z Zespołu Szkół Sióstr Salezjanek w Jastrzębiu-Zdroju oraz Patryk Cieplik z Zespołu Szkół Sportowych w Siemianowicach.

Oprócz tego jury wyróżniło również trzech kolejnych uczniów: Mateusza Bagińskiego z Rudy Śląskiej, Weronikę Kraśkiewicz z Radostowic i Jakuba Ciereszko z Tychów.

Zanim biskup Marek Szkudło wręczył nagrody zwycięzcom - jak powiedział - sam został nagrodzony z okazji swoich urodzin. Uczniowie złożyli życzenia biskupowi oraz zaśpiewali dla niego „Sto lat”.

Uczestnicy konkursu mówili, że tegoroczny test był wyjątkowo trudny. Pytania obejmowały zagadnienia z zakresu znajomości Apokalipsy św. Jana. Mimo to wszyscy byli pogodni. Jedna z uczestniczek, reprezentująca Szkołę Podstawową nr 36 im. K.K. Baczyńskiego, powiedziała nam, że ten konkurs był dla niej tylko sprawdzeniem wiedzy i poczułaby się rozczarowana, gdyby pytania były zbyt proste.

Po napisaniu testu uczniowie mieli okazję zwiedzić Archikatedrę Chrystusa Króla, obejrzeć zbiory Muzeum Archidiecezjalnego oraz zobaczyć Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego.

Organizatorami konkursu były wydziały i referaty katechetyczne z Katowic, Częstochowy, Gliwic, Sosnowca i Bielska.