Miłość rozlana w małżeństwie

Anna Piontek

publikacja 27.02.2019 21:26

"Kto małżeństwa się boi, ten nie rozumie miłości woli" - te słowa piosenki rozpoczęły VI Debatę Walentynkową.

Miłość rozlana w małżeństwie Gośćmi tegorocznej debaty były dwa małżeństwa: (od prawej) Monika i Marcin Gomółkowie oraz Gabriela i Jakub Cupiał Anna Piontek /Foto Gość

Z tym czekać nie warto! Małżeństwo przed 30.? - tak brzmi temat VI Debaty Walentynkowej, która odbyła się w auli Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Gośćmi tegorocznej debaty były dwa małżeństwa. Monika i Marcin Gomółkowie, rodzice dwójki dzieci, autorzy bloga i kanału na YouTubie „Początek wieczności”, oraz Gabriela Blacha-Cupiał, zajmująca się muzyką, i Jakub Cupiał, pracujący w agencji strategiczno-kreatywnej.

Zaufanie na wspólnej drodze

Zaproszeni goście wspólnie zastanawiali się, czy warto odkładać małżeństwo na później. Argumenty, które przemawiały za tym, aby czekać, to chęć zdobycia wykształcenia czy odpowiedniej pracy. - Co z tego, że jestem zabezpieczony na życie, skoro ono jest nieprzewidywalne. Trzeba zaufać Bogu - podkreślał Marcin. Małżonkowie mówili o tym, że problemem nie są nieskończone studia czy brak pracy, ale różne wizje i oczekiwania, co do przyszłości, o których się nie rozmawiało. - Ważna jest otwartość serca na to, co niesie druga osoba - mówił Jakub.

Więcej na kolejnej stronie.

Małżeństwo jako przygoda

Świat sprawił, że uciekamy od relacji i boimy się w nie wchodzić. - Zobacz, z nim będzie ci raźniej. Masz drugą osobę i idź z nią w tę przygodę. Bóg pozwala spotkać się z drugim człowiekiem i wtedy miłość się rozlewa - wyjaśniał Marcin. Ta wspólna przygoda w małżeństwie ma stać się drogą do świętości. Bóg ma plan i to od nas zależy, czy damy się Mu poprowadzić. Ta droga wymaga również nieustannej pracy i nawracania, aby stała się szczęściem.

Samorealizacja

Jedna z wątpliwości zawierania małżeństwa przed trzydziestką dotyczyła braku czasu na realizację swoich zainteresowań. - Ważne jest, aby każdy mógł realizować siebie w tym małżeństwie. Ważne jest stworzenie przestrzeni do realizacji swoich pasji - radziła Gabriela, która już jako mężatka nagrała płytę „Jakubowy Dar”.

Podobnie jak w ubiegłym roku debatę poprowadzili Agnieszka Skrzypczyk, dziennikarka radia eM, oraz Marek Kiczka, rzecznik prasowy Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Debatę Walentynkową zorganizowało KSM Archidiecezji Katowickiej wraz z partnerami.