Paweł Pastwa z Gołkowic wygrał w Katowicach diecezjalny etap olimpiady teologicznej

Przemysław Kucharczak Przemysław Kucharczak

publikacja 27.02.2019 16:22

Zwycięzcą Olimpiady Teologii Katolickiej 2019 na etapie diecezjalnym został w Katowicach Paweł Pastwa z Gołkowic, uczeń I LO w Jastrzębiu.

Paweł Pastwa z Gołkowic wygrał w Katowicach diecezjalny etap olimpiady teologicznej Paweł Pastwa odbiera nagrodę z rąk pomocniczego biskupa katowickiego Adama Wodarczyka Przemysław Kucharczak /Foto Gość

Wysoki poziom... - skomentował biskup Adam Wodarczyk, wręczając mu nagrodę. Zwycięzcy diecezjalnego etapu Olimpiady Teologii Katolickiej dotyczy to podwójnie - także ze względu na 1,97 m wzrostu.

Olimpiada Teologii Katolickiej w 2019 r. odbywa się pod hasłem "Święty Jacek - wzór ewangelizacji”. Świętego Jacka dotyczyły też pytania w Katowicach.

Zwycięzca miał problem m.in. z odpowiedzią na pytanie dotyczące rodu Odrowążów, z którego pochodził Jacek: "Z jakim zakonem była związana Gertruda, siostra biskupa Iwona?". Choć nie odpowiedział poprawnie, że z norbertankami, to i tak "zrobił" znakomity wynik. Zdobył 50 punktów na 57 możliwych.

Paweł Pastwa jest uczniem klasy I A w I LO im. Stanisława Staszica z Oddziałami Dwujęzycznymi w Jastrzębiu-Zdroju. Mieszka w Gołkowicach. Zainteresowania ma szerokie. - Będąc na profilu matematyczno-fizycznym, interesuję się, będę szczery, historią... Także teologią i trochę filozofią. Matematyka jako królowa nauk jest moim zdaniem niezbędna w życiu, bo uczy logicznego myślenia i rozwiązywania problemów, ale historią interesuję się hobbystycznie - mówi.

Kiedy zaczęło się jego zainteresowanie teologią? - Właściwie dopiero niedawno się nawróciłem. Miało to związek z przygotowaniem do bierzmowania w mojej parafii - mówi Paweł.

Więcej na następnej stronie.

Poniżej - galeria zdjęć.

Wyjaśnia, że dzięki tym przygotowaniom zaczął więcej myśleć o Bogu i częściej, regularnie chodzić do kościoła. A wtedy już Pan Bóg go pociągnął.

Zwycięstwo w katowickim finale olimpiady zaskoczyło go. - Duch Święty sieje tam, gdzie jest najmarniej - uważa.

W diecezjalnym finale wzięło udział 54 uczniów z 35 szkół ponadgimnazjalnych archidiecezji katowickiej. Katechetą, który przygotował do olimpiady Pawła Pastwę, jest Wojciech Marek.

II miejsce zajął Dominik Wołowczyk z Uniwersyteckiego I LO im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie (opiekun: ks. Szymon Kos). III miejsce zajął Kamil Brożek z VIII Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. M. Skłodowskiej-Curie w Katowicach (opiekun: ks. Łukasz Zagórski).

Uczniowie, którzy zdobyli trzy pierwsze miejsca, będą reprezentować archidiecezję katowicką podczas finału ogólnopolskiego Olimpiady, który odbywać się będzie 28-30 marca na Górze św. Anny.

Poniżej - galeria zdjęć.