Msza św. o beatyfikację ks. Franciszka Blachnickiego

msp /ASI

publikacja 25.02.2019 15:15

W środę minie 32. rocznica śmierci czcigodnego sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. Z tej okazji w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach zostanie odprawiona Msza św. w intencji jego rychłej beatyfikacji.

Eucharystia zaplanowana jest na na środę 27 lutego, na godz. 18. Przewodniczyć jej będzie metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

Ks. Franciszek Blachnicki urodził się 24 marca 1921 r. w Rybniku, zmarł 27 lutego 1987 r. w Carlsbergu (Niemcy). Był założycielem i duchowym ojcem Ruchu Światło-Życie (jednego z ruchów odnowy Kościoła wg nauczania Soboru Watykańskiego II) oraz wspólnoty życia konsekrowanego Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła.

Walczył z okupantem hitlerowskim w czasie II wojny światowej, trafił do KL Auschwitz. W marcu 1942 r. został skazany na karę śmierci za działalność konspiracyjną przeciw hitlerowskiej Rzeszy. Ostatecznie został ułaskawiany i skazany na więzienie.

Po wojnie wstąpił do Śląskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Święcenia przyjął w 1950 r. Był inicjatorem Krucjaty Wstrzemięźliwości, założycielem Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, Chrześcijańskiej Służby Wyzwolenia Narodu, Międzynarodowego Centrum Ewangelizacji Światło-Życie w Carlsbergu.

Odznaczony pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Oświęcimskim. W 1995 r. rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny. Od 2000 r. grób ks. Blachnickiego znajduje się w kościele pw. Dobrego Pasterza w Krościenku n. Dunajcem.

Zaproszenie do wszystkich oazowiczów kieruje ks. Waldemar Maciejewski, moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie archidiecezji katowickiej:

Zaproszenie na Mszę św. w intencji beatyfikacji Ks. Franciszka Blachnickiego
Dom Formacyjny Ruchu Światło-Życie Wisła Jawornik