Miś Wojtek na ferie

Anna Piontek

publikacja 07.02.2019 17:58

Inauguracja kampanii "Tradycyjnie bezpieczni na Śląsku".

Miś Wojtek na ferie   Odblaski, które otrzymali najmłodsi podczas dzisiejszego spotkania z policją Anna Piontek / Foto Gość

Warsztaty i prelekcje dotyczące bezpieczeństwa, narkotyków oraz historii flagi narodowej, 100-lecia odzyskania niepodległości czy grę historyczną "Miś Wojtek" przygotował dla uczniów Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej. Okazją do współpracy jest obchodzona w tym roku 100. rocznica powstania Policji Państwowej. Wspólna kampania ma zwrócić uwagę na bezpieczeństwo w ruchu drogowym i jego historię. - Wspólnie chcemy kształtować nie tylko postawy patriotyczne wśród dzieci i młodzieży, lecz także uświadomić, jak ważne jest zachowanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym - podkreśla Ryszard Mozgol, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach.

Jako pierwsi w kampanii wzięli udział uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego  w Piasku k. Pszczyny. Każdy otrzymał odblask z barwach narodowych, który ma przypominać o ważnych dla Polski rocznicach oraz pomóc w byciu widocznym na drodze. Warto pamiętać, że od 2014 r. każdy ma obowiązek nosić elementy odblaskowe po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Przedstawiciele policji zachęcają jednak, aby nosić odblaski zawsze i wszędzie.

- W ramach kampanii w różnych szkołach będą odbywać się warsztaty zawierające część historyczną oraz tę, która skupiać się będzie na bezpieczeństwie pieszych, rowerzystów, a także dotyczącą narkotyków, dopalaczy oraz bezpieczeństwa w internecie - mówi mł. insp. Robert Piwowarczyk, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji.

Miś Wojtek na ferie   Kampania "Tradycyjnie bezpieczni na Śląsku" została zainaugurowana w szkole w Piasku Anna Piontek /Foto Gość Miś Wojtek na ferie   Uczestnicy kampanii "Tradycyjnie bezpieczni na Śląsku" Anna Piontek / Foto Gość

Inauguracja kampanii "Tradycyjnie bezpieczni na Śląsku" nieprzypadkowo odbyła się właśnie dzisiaj, ponieważ szczególnym jej elementem było bezpieczeństwo podczas ferii zimowych, które rozpoczynają się już w najbliższy poniedziałek. Dzieci podczas prelekcji rozmawiały m.in. o tym, jak oznakowane są stoki narciarskie i jak zachować bezpieczeństwo.

Miś Wojtek na ferie   Dla uczestników kampanii zostały przygotowane m.in. komiksy... Anna Piontek /Foto Gość Miś Wojtek na ferie   ...oraz gra historyczna "Miś Wojtek" Anna Piontek /Foto Gość

Gośćmi spotkania, które odbyło się w Piasku, byli również przedstawiciele Inspekcji Transportu Drogowego, która zajmuje się m.in. kontrolą autokarów. - Kontrolujący z roku na rok mają do czynienia z coraz mniejszą liczbą nieprawidłowości. Ważne, aby chęć sprawdzenia autokaru, którym mają podróżować dzieci, zgłaszać na ok. tygodnia przed planowanym wyjazdem. To pozwoli służbom na zaplanowanie konkretnych działań. W razie wątpliwości związanych z przewozem dzieci można także skontaktować się z najbliższą komendą policji albo bezpośrednio z Inspektoratem Transportu Drogowego - radzi Aleksander Zarocki.