Miasto wyznacza granicę

msp

publikacja 06.02.2019 08:52

Kolejne pieniądze na ratowanie „Niebieskich” – jaką kwotę przekaże Chorzów na ten cel, ostatecznie zdecydują radni podczas sesji.

Miasto wyznacza granicę Stadion Ruchu Chorzów Józef Wolny / Foto Gość

Określenie granic zaangażowania finansowego miasta, usystematyzowanie wiedzy na temat aktualnej sytuacji finansowej spółki, a także zadeklarowanie finansowania klubu na poziomie pokrywającym obecne koszty funkcjonowania, to główne cele kolejnego porozumienia podpisanego pomiędzy klubem Ruch Chorzów i głównymi akcjonariuszami. Obecnie główni inwestorzy „Niebieskich” to miasto Chorzów oraz Carbonex sp. z.o.o.

Miasto po raz kolejny udzieliło klubowi pożyczki w wysokości 2 milionów złotych. Jej zabezpieczeniem są nieruchomości. Jednocześnie Chorzów zobowiązał się do zorganizowania przetargu na promocję przez sport. W tym przypadku kwota jaka przypadnie klubowi będzie zależeć od decyzji radnych. Głosowanie, które odbędzie się 7 lutego rozstrzygnie, czy budżet na ten cel zostanie zwiększony do 4 milionów złotych, czy utrzyma się na dotychczasowym poziomie 2 milionów złotych.  

– Jako miasto wielokrotnie wspieraliśmy klub, mając na uwadze, że Ruch Chorzów to jedna z najbardziej utytułowanych drużyn w kraju, a wielu chorzowian jest jej wiernymi kibicami – mówi Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa. – Porozumienie ma na celu określenie, na jakim poziomie miasto może się jeszcze zaangażować oraz wyznaczenie sztywnych granic pomocy klubowi.

– Porozumienie daje nadzieję na ustabilizowanie sytuacji finansowej spółki – mów Jan Chrapek, prezes zarządu Ruch Chorzów S.A. – Dzięki niemu możemy spokojnie prowadzić bieżącą działalność i realizować plan systematycznej poprawy finansów spółki, którą przejęliśmy w złej sytuacji prawnej i finansowej. Pożyczka pomogła nam uregulować bieżące płatności, w tym zaległości wobec piłkarzy i pracowników spółki. Niebawem zaczyna się sezon, a pożyczka sprawia, że spokojnie zaczniemy piłkarską wiosnę.

Zgodnie z zapisami porozumienia zaangażowanie klubu i Carbonex we współfinansowanie „Niebieskich” w latach 2019–2020 będzie równe zaangażowaniu miasta Chorzów.

Warto dodać, że miasto równolegle prowadzi prace związane z budową stadionu przy ul. Cichej 6.