Ekumenicznie w śląskim seminarium

Joanna  Juroszek Joanna Juroszek

publikacja 21.01.2019 18:58

Na uroczystych nieszporach spotkali się tam przedstawiciele różnych Kościołów. Wspólnie prosili Boga o jedność chrześcijan.

Ekumenicznie w śląskim seminarium Obecni w seminarium przedstawiciele różnych wyznań w czasie modlitwy przekazali sobie znak pokoju Joanna Juroszek /Foto Gość

Kazanie w czasie nabożeństwa wygłosił ks. Adam Stelmach, duchowny polskokatolicki. Cytował w nim Jana Pawła II oraz innych świętych Kościoła katolickiego.

- Być może wolno, ale kroczymy do przodu, aby być jedno - mówił duchowny podczas trwającego właśnie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

"Tolerancja we wzajemnych stosunkach chrześcijan nie wystarcza. Trzeba znosić siebie nawzajem w miłości" - powiedział papież Wojtyła na spotkaniu, na którym obecny był także ks. Adam Stelmach.

Kapłan alumnów oraz wszystkich obecnych w seminarium zapraszał, by na pierwszym miejscu w swoim życiu postawili Boga i by to On wyznaczał im hierarchię wartości.

"Poczyńmy mocne i realne postanowienie służenia Bogu z całego serca i przez całe życie. A wtedy nie będziemy musieli myśleć o jutrze, które do nas nie należy. Starajmy się dobrze czynić dzisiaj; jutro również będzie nazywało się dniem dzisiejszym, a wtedy będziemy o nim myśleć. Należy czynić zapasy manny na dany dzień i nie na dłużej. Nie miejmy najmniejszej wątpliwości, że Bóg ześle nam mannę na każdy następny dzień naszej pielgrzymki" - mówił, cytując św. Franciszka Salezego.

Ks. Stelmach zachęcał też wszystkich, by zaufali Bogu.

- Ci, co zaufali Panu, odzyskują siły, otrzymują skrzydła jak orły, biegną bez zmęczenia, bez znużenia idą" - mówił za prorokiem Izajaszem. - "Powierz Panu swą drogę, zaufaj Mu, On sam będzie działał" - dodał za Psalmem 37.  - Nie od czasów i obyczajów, nie od innych ludzi, nie od przynależności konfesyjnej, ale tylko od ciebie, we współpracy z łaską Bożą, zależy, czy będą to słowa o tobie. - wyjaśniał duchowny.

W seminarium razem z katolikami modlili się duchowni ze Śląskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej.

Tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan przebiega pod hasłem: "Dąż do sprawiedliwości". TUTAJ znaleźć można plan kolejnych ekumenicznych spotkań.