Śląscy terytorialsi świętują roczek

prze /13. ŚBOT

publikacja 15.01.2019 14:02

Ponad 44 tys. ostrej i blisko 25 tys. ślepej amunicji wystrzelonej, 1400 rzuconych granatów... 13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej podsumowuje pierwszy rok istnienia.

Śląscy terytorialsi świętują roczek Terytorialsi w czasie ćwiczeń DWOT

Dokładnie rok temu, 15 lutego 2018 roku powstała 13 Śląska Brygada Obrony Terytorialnej. Już po 10 miesiącach Brygada przekroczyła planowany stan ukompletowania przeprowadzając 3 szkolenia podstawowe i trzy wyrównawcze.

Dzisiaj śląską brygadę tworzy 428 żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej i 122 żołnierzy zawodowych.

To właśnie w 13 Śląskiej Brygadzie jako pierwszej wprowadzono także nowy model szkolenia ogniowego. Żołnierze OT najpierw przechodzą szkolenie ogniowe z użyciem optycznych przyrządów celowniczych HWS, dopiero później prowadzona jest nauka na przyrządach mechanicznych, czyli zgrywanie muszki i przeziernika.

Dowódca 13 ŚBOT, wywodzący się z wojsk specjalnych, płk Tomasz Białas, podkreśla, że celowniki holograficzne doskonale sprawdzają się w czasie wykonywanych zadań.

– Od lat celownik holograficzny wykorzystują strzelcy w wojskach specjalnych, ale także w wojskach konwencjonalnych staje się wyposażeniem standardowym. Pozwala maksymalnie skrócić moment oddania strzału – mówi płk Białas.

Już podczas pierwszego szkolenia podstawowego okazało się, że celowniki holograficzne znacznie przyspieszyły naukę obsługi broni. Wyniki strzelań były bardzo dobre. Aż 94 procent szkolonych egzamin strzelecki zakończyło z wynikiem pozytywnym.

W 2019 r. ma zostać przeszkolonych ok. tysiąca terytorialsów. Dwa lub trzy weekendy w miesiącu prowadzone będą szkolenia rotacyjne, a od września rozpoczną się na poligonach dwutygodniowe szkolenia zgrywające.

13 Śląska Brygada  Obrony Terytorialnej wprowadzi w tym roku także pilotażowy program tworzenia w WOT Grup Poszukiwawczo – Ratowniczych K9, gdzie służyć będą psy. Także w tym roku stworzony zostanie drugi batalion 13 ŚBOT, który mieścił się będzie w Cieszynie.